Méretes azték kígyófejet találtak
Az 1,8 méter hosszú és 1 méter magas faragvány színeinek nagy része ma is látható.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) kutatói az egykori azték fővárosban, a mai Mexikóvárosban található Tenochtitlanban végzett feltárások során egy festett kígyószoborra bukkantak – számol be a Heritage Daily, amely fotót is közölt. A város a 14. századtól kezdődően volt a térség őslakosainak központja, egészen a 16. századi spanyol hódításig.
A szakértők a közelmúltban Mexikóváros történelmi központjában, a Mexikói Autonóm Egyetem egykori jogi iskolájánál folytattak vizsgálatot. A régészek egy azték kígyó faragványára bukkantak 4,5 méterrel a jelenlegi utcaszint alatt. A figura 1,8 méter hosszú és 1 méter magas, a kutatók szerint a struktúrát számos építészeti elemmel együtt az eredeti kontextusukon kívül találtak meg.
A talajban uralkodó körülményeknek köszönhetően megmaradtak a stukkó és a polikrómia nyomai, az okkersárga, vörös, kék, fekete és fehér pigmentek, amelyek a faragvány több mint 80 százalékát borítják ma is. A csapat célja most az, hogy 2024-ig különböző konzerválási módszerekkel óvják meg a leletet.
Barajas Rocha állapotmegóvásra szakosodott szakértő szerint a polikrómia pigmentjei tipikus példáját jelentik annak a színpalettának, amelyet az egykori mexikóiak képeik és templomaik díszítésére használtak. Ezen anyagok rendkívül törékenyek azon ásványi és növényi anyagok miatt, amelyekből kinyerték őket.