Második világháborús katapultot találtak
A katapultokról sokan a középkorra asszociálnak, pedig hasonló technológiát egyes repülőgépek indításához is használnak.
Egy kísérleti, bombázók indítására tervezett második világháborús katapultot tártak fel az angliai Harwell Science and Innovation Campus fejlesztése során – számol be a BBC. A szerkezet a Royal Aircraft Establishment Mark III prototípusa.
Az indítókatapult célja az volt, hogy rövidebb kifutópályákon elősegítse a gépek felszállását, emellett hozzájárult, hogy a repülőkbe több üzemanyagot lehessen tölteni. A szerkezetet 1938 és 1940 között építették.
A projektet még azelőtt felszámolták, hogy a katapulttal egyetlen gépet is felbocsátottak volna, mivel a konstrukció nem volt megfelelő a bombázók számára. A szerkezetet kiemelték, és helyére egy normál kifutóőályát építettek. A technológia ennek ellenére nem tekinthető kudarcosnak, hiszen erre alapozva fejlesztették ki azokat a katapultokat, amelyekkel hordozóhajókról tudták elindítani a brit Hawker Hurricane vadászrepülőket.
A Royal Aircraft Establishment Mark III-hoz tartozó két kifutó mindössze 82 méter hosszú volt. A gépeket egy felszín alatti struktúrához rögzítették vonóhoroggal, a mélyben motorok és dugattyúk dolgoztak. A Londoni Régészeti Múzeum (MOLA) munkatársai a közelmúltban a maradványok alapján alkották meg a rendszer 3D digitális másolatát, amely itt tekinthető meg. „Ez a lenyűgöző szerkezet a két világháború közötti évek és a második világháború gyors kísérletezésére és innovációjára emlékeztet bennünket” – mondta Susan Porter projektfelelős.
A katapultot mostanra lebontották, hogy a területen folytatódhassanak az építési munkálatok. A maradványokat a szakértők elraktározták. Az ásatások során egy másik, közeli kifutópályáról származó nagy méretű lámpákat és egy légvédelmi ágyú állását is feltárták.