Megtalálták a Parthenón szobrainak rejtett színeit

A mintegy 2500 éve elkészített görög szobrok eredetileg színpompásak voltak.

Egy új tanulmány alapján az Athénból elhozott, jelenleg a British Museumban őrzött Parthenón-szobrok eredetileg nem voltak olyan színtelenek, mint napjainkban – számol be a Live Science. Az eredmények azt mutatják, hogy az időszámítás előtti 5. századból származó, mitikus jeleneteket ábrázoló alkotások rendkívül színpompásak lehettek.
„A British Museum Parthenón-szobrait az ókori művészet csúcsai között tartják számos, és már évszázadok óta tanulmányozza őket számos tudós” – mondta Giovanni Verri, a Chicagói Művészeti Intézet munkatársa és a csapat tagja. A szakértő hozzátette, ennek ellenére eddig nem detektáltak színeket rajtuk, és keveset tudni eredeti árnyalataikról.
A kutatók régóta sejtik, hogy a görög művészek nem hagyták fehéren a felületeket, csakhogy a festékanyagok ritkán konzerválódnak. Hogy feltárják az eredeti színeket, a kutatók a modern technológiához, a lumineszcenciához fordultak, amely képes kimutatni a mára eltűnt festékek anyagait.
A csapat négy alapvető pigmentet mutatott ki: kéket, lilát és két, fehér anyagot. A színek feltételezhetően eredetileg fontos vizuális szerepet töltöttek be a szobrokon, az árnyalatok az Olümposz isteneinek nagyságát, illetve Athén és a helyiek gazdagságát mutathatták meg. Mivel festékanyagokat az alkotások túlsó oldalán is észleltek, feltételezhető, hogy előbb kiszínezték, majd utána helyezték fel a helyi templomra a szobrokat.
A British Museumban őrzött görög márványokat a 19. században hozta el Thomas Bruce, Elgin grófja, aki brit nagykövetként szolgált az Oszmán Birodalomban. Manapság komoly vita tárgyát képezi, hogy az intézménynek mennyi joga is van a kincsek őrzésére.