Sikerült bepillantani egy kétezer éves tekercsbe
A tekercs a Vezúv hírhedt kitörése során majdnem elpusztult.
Első alkalommal sikerült észlelni egy teljes szót és további betűket egy olyan tekercsben, amely éppen túlélte a Vezúv időszámítás szerinti 79-es kitörését – számol be a Live Science. Az irat az azt betemető üledéknek köszönhetően konzerválódott, állapota miatt viszont nem lehet felnyitni. A detektált szó görög, és lila festékre vagy ruhára utal. A lila vagy bíbor szín különleges jelentőséggel bírt a Római Birodalomban, az árnyalat előkelőségre utalt.
A most vizsgált lelet egyike azoknak a tekercseknek és papiruszoknak, amelyeket az 1750-es években tártak fel az olaszországi Herculaneum romvárosánál – a település Pompejivel együtt pusztult el. A jelenleg is zajló Vesuvius Challenge versenyben a cél az, hogy gépi tanulás segítségével olvassanak bele a szövegekbe, az első győztes a Linkolni Nebraskai Egyetem hallgatója és a SpaceX gyakornoka, Luke Farritor lett.
A Vesuvius Challenge-et márciusban hozta létre Brent Seales, a Kentuckyi Egyetem informatika professzora és kollégái, akik világszerte számos intézménnyel, köztük az EduceLabbal, az Institut de France könyvtárával és szilícium-völgyi befektetőkkel együttműködve dolgoztak. A kihívás keretében a partnerek szoftverét a versenyzők rendelkezésére bocsátották, valamint több ezer 3Ds felvételt is elérhetővé tettek két tekercsről és három papirusztöredékről. Farritor ezen eszközöket, illetve a többi versenyző megfigyeléseit használta fel.
Nem sokkal felfedezése után, tőle függetlenül egy Berlinben tanuló egyiptomi biorobotika hallgató, Youssef Nader is észlelte ugyanazt a szót. Farritor 40, Nader pedig 10 ezer dolláros pénzjutalmat kapott. A verseny még nem ért véget, az első csapat, amely 2023 végéig megfejt négy szövegrészletet a belső rétegekből, 700 ezer dollárt nyerhet.
A most detektált betűket utóbb szakemberek elemezték. „Rendkívül izgalmas, hogy egy tekercsből nemcsak betűsorozatokat, hanem egész szavakat olvashatunk ki” – mondta Federica Nicolardi, a Nápolyi II. Frigyes Egyetem munkatársa. Mint hozzátette, a herculaneumi könyvtár legkülönlegesebb tulajdonsága, hogy a megőrzött szövegek más forrásokból nem ismertek. A kutató abban bízik, hogy idővel elkezdhetik részletesebben is feltárni a szövegeket, ebben segíthet a mesterséges intelligencia.