Középkori kardot talált egy földtulajdonos a birtokán
A nagyjából ezeréves fegyver egy földkupacból került elő Finnországban.
Egy, a finnországi keresztes harcok idejéből származó kardot talált egy földtulajdonos a dél-finnországi Salóban – számol be az Arkeonews. A tárgy további leletekkel együtt egy korábban ismeretlen temetőből került elő.
A birtokon egy egykori középkori templom közelében akartak lefektetni egy geotermikus csövet, a kardot a kiemelt földben találták meg. A felfedezést követően értesítették a régészeket.
A fegyver, amely az 1050 és 1150 közötti periódusból származhat, korához képest jó állapotú, igaz, pengéje meghajlott. A szakértők a földkupacban további pengedarabokat, a kard hüvelyét, vastárgyakat és emberi maradványokat is feltártak. A kutatók figyelmét egy bőröv darabjai különösen felkeltették.
A Turkui Egyetem munkatársai szerint ez az első igazolt sírmező a Salonjoki folyó völgyében, amely a vaskor végéről származik. A leletek a finnországi keresztes harcok idejére datálhatóak, a korszak az első svéd keresztes hadjárattal kezdődött, amellyel a kereszténységet próbálták meg elterjeszteni a térségben. Hogy a háború valóban lezajlott-e, arról megoszlanak a vélemények, mivel eddig nem tártak fel régészeti bizonyítékot, és az első, a hadjáratról szóló források is bő száz évvel később keletkeztek.
A helyszínen zajló ásatásokból kiderült, hogy Salóban valójában nem egyetlen sírra, hanem egy egész temetőre bukkantak. Eddig nyolc nyughelyet fedeztek fel, de a becslések alapján akár kétszáz is rejtőzhet a környéken. A temetőre hamvasztás volt jellemző, külön érdekes, hogy az elhunytakat keresztény szokások szerint helyezték nyugalomra. A régészek azt tervezik, hogy 2024-ben folytatják a munkát.