Több ezer éves műalkotás lapult a szennyeződés alatt
Az egyiptomi Eszna híres, ókori templomában jelenleg is zajlanak a munkálatok.
Lenyűgöző, ókori egyiptomiak által festett újévi jelenetet fedeztek fel az esznai templom mennyezetének restaurálása közben – számol be a Live Science. A szentélyt mintegy 2200 évvel ezelőtt építették, 2000 éve aztán, a római korban az épület jelentős felújításon esett át.
A festményeken egyiptomi istenségek, így Száh, Szótisz és Anuket láthatóak egymás melletti bárkákon, felettük pedig az esti égboltot elnyelő Nut égistennő szerepel. A jelenet az egyiptomi újévhez kapcsolódik.
Christian Leitz, a Tübingeni Egyetem munkatársa szerint Száht az Orion, Szótiszt pedig a Szíriusz szimbolizálja, az a csillag, amely az ókori Egyiptomban az év 70 napján eltűnt az éjszakai égboltról, mielőtt keleten újra felbukkant, jelezve az újévet. A Nílus szezonális áradása ekörül kezdődött, a korabeliek úgy vélték, hogy nagyjából száz nappal a Szíriusz megjelenése után Anukisz istennő volt felelős a Nílus visszahúzódásáért.
Az Eszna templomában zajló munkálatok során a szakértők az elmúlt időszakban több izgalmas felfedezést is tettek. A szentély megtisztításával gyönyörű ábrák váltak ismét láthatóvá. Az eredmények azt sugallják, hogy a templomot nem egyetlen isten tiszteletére emelték.
Most, hogy a mennyezet restaurálása befejeződött, a csapat a templom falait, oszlopait és az elülső területét tisztítja meg. A szakemberek arra számítanak, hogy újabb alkotások válnak majd kivehetővé a szennyeződések alatt.