Ősi anyaisten szobrára bukkantak
A szakértők szerint a nagyjából 5000 éves lelet kulturális kapcsolatokról árulkodik.
Egy 5000 éves, anyaistennőt ábrázoló szobrocskát találtak a törökországi Izmirben, a Yeşilova Höyük nevű lelőhelyen – számol be az Arkeonews, amely felvételeket is közölt. Yeşilova Höyük története mintegy 8500 éve kezdődött, a helyszínen zajló ásatások sokat elárulnak a neolitikumról és az Égei-tenger törökországi partvidékének korai településeiről.
A 2005 óta tartó feltárások legújabb szakaszát Dr. Zafer Derin, az Égei Egyetem munkatársa vezeti. Az előkerült figura agyagból készült, és megközelítőleg 10 centiméter magas.
Leszbosz szigetén korábban felfedeztek hasonló, meztelen, hátrafésült hajú nőket ábrázoló szobrokat. „Az általunk felfedezett darab azonban 500 évvel korábbi, mint a Leszboszon megtaláltak. Ez a felfedezés olyan kulturális cserére utal, amely kiterjedt az Égei-tenger északi szigetere, sőt a Balkánra is” – nyilatkozta a régész.
A nagy anyaistennő vagy földanya alakja számos ókori társadalomban a teremtéshez és a termékenységhez kapcsolódott. Jóval azelőtt, hogy a patriarchális vallások uralomra jutottak volna, a világ számos pontján anyaistennők álltak a fókuszban.
Az ilyen alakok egyik legrégebbi és legismertebb példája az ausztriai Willendorf faluban feltárt világhírű figura. A willendorfi vénusz néven ismert alkotás a becslések szerint időszámítás előtt 25000-20000 között, a paleolitikumban készülhetett.