Több ezer éves piramist találtak a kazah sztyeppén

A piramisban egy uralkodót temettek el a bronzkor végén.
A szkíta-szaka korra datálható piramis maradványaira bukkantak Kazahsztánban, a Karagandi régióban – számol be a Heritage Daily. Az építmény egy, a Taldi folyóra néző dombon áll, a lelőhelyen négy szezonon át dolgoztak a Karagandi Egyetem régészei.
A kutatók szerint a piramis egy mauzóleumkomplexum, amely egy, a begazi-dandibaji kultúrához köthető uralkodó számára készült. Ezen kultúra a bronzkor végén virágzott a mai Kazahsztán, Kirgizisztán és Üzbegisztán területén.
A régió egykori lakói uralkodóikat gyakran temették lépcsős mauzóleumokba. A piramisok nemcsak sírként szolgáltak, hanem szertartások helyszínéül is.
A struktúrában feltárt leletek szénizotópos elemzése alapján a piramis az időszámítás előtti 12-14. században épült. „Ha megnézzük a piramisban talált vágott köveket, a mauzóleum méretét, illetve azt a tényt, hogy egy ilyen hatalmas építményt a bronzkorban építettek egy olyan nagyon száraz régióban, mint a sztyeppe, jelzi, hogy a begazi-dandibaji közösségek milyen magas művészeti megértést és gazdag spirituális hiedelmeket értek el” – mondta Dr. Ajbar Kasszenali, a csapat tagja.
A szakértők a régióban egy hasonló korú protováros maradványait is megtalálták. A 15 hektáron elterülő településhez falak, tervezett utcaszerkezet és vízgyűjtő rendszer tartozott.