Több száz éves királyi ételeket rekonstruáltak
A kutatók III. György brit király és legidősebb fiának, illetve a tágabb udvar étkezéseit rekonstruálták.
Egy friss tanulmányban 3000 olyan ételt rekonstruálnak, amelyet III. György brit király és fia, a későbbi IV. György számára tálaltak fel 1788-1813 között a Kew Palace-ben, illetve a Carlton House-ban – olvasható a Phys.orgon. A fogások között viszonylag puritánok és egészen különlegesek is akadnak.
Minden egyes ételt fő összetevőjük és elkészítési módjuk alapján kategorizáltak. „A georgiánus királyi paloták konyhai főkönyveinek áttekintésével lenyűgöző betekintést nyertünk III. György király, fia, IV. György és királyi háztartásaik étkezési szokásaiba. Sok étel – például a török kebab – csak egyszer vagy kétszer jelent meg, ami arra utal, hogy a paloták konyháiban sokat kísérleteztek, többek között külföldről importált ételekkel” – mondta Dr. Adam Crymble, a University College London munkatársa és a csapat tagja.
Mint hozzátette, az adatok azt is feltárták, hogy a gyermekek a palotákban a felnőttektől eltérően, kevésbé gazdagon táplálkoztak. Az uralkodói gyermekeknek próbálták egészségesebb, több zöldséget tartalmazó ételeket felszolgálni.
IV. Györgyről tudott, hogy kedvelte a kifinomultabb fogásokat. „Ehhez képest III. György király egyszerűbb, vidéki élet iránti szeretete tükröződik étkezési szokásaiban. A tojást, a pacsirtát és a kerti sármányt, valamint a nem szezonális zöldségeket tartalmazó ételek tartoztak III. György király legdrágább fogásai közé, míg a régens herceg a díszes desszertekből, a sokféle alkoholból és a húsban gazdag tálakból lakmározott, amelyeket minden étkezéskor felszolgáltak” – nyilatkozta Dr. Sarah Fox, a Birminghami Egyetem kutatója.
A georgiánus királyok tíz legtöbbet fogyasztott fogása a tyúkhúsleves, az édes lepény, a sült kappan, a sült birkahús, a spárga, a homár, a spenót, az articsóka, a sült csirke, valamint a marhasült voltak. A cukor, a fűszerek, a csokoládé, a tea és a kávé egyaránt szerepelnek a főkönyvekben, tükrözve a brit lakosság étkezési és ivási szokásainak átalakulását a 18. században, a birodalom kiterjedésével párhuzamosan. A forrásokból a britek idegen ízek iránti rajongása is kirajzolódik, a tészta, a parmezán és a kebab is megjelent az asztalon.