Elképesztő római kincsre bukkantak a tengerben

Több tízezer érme került elő Szardínia közelében.
Mintegy 30-50 ezer római kori érmére bukkantak búvárok Szardínia északkeleti partjainál – számol be a Heritage Daily. Az érmék az időszámítás szerinti 4. század elejéről származnak, és főként a római hagyományok szerint készült bronz follis típusú pénzek. A latin szó egy általában bőrből készült zsákot jelent, és a történelmi feljegyzések alapján az ókorban a kifejezést egy lezárt, bizonyos pénzmennyiséget tartalmazó zacskó leírására használták.
A follisokat a maximális árakról szóló ediktum, Diocletianus érmereformja idején vezették be. Az ediktum célja a Római Birodalom pénzverésének stabilizálása volt, miután számos császár és trónbitorló saját, hamar elértéktelenedő érméket készíttetett.
Az Olasz Kulturális Minisztérium közleménye szerint a felfedezést búvárok találtak az érmékre a szardíniai partok melletti sekély vizekben, az érintettek az észlelést követően értesítették a Régészeti Főfelügyelőség. Az összsúly alapján végzett becslés szerint a bronzérmék száma 30 és 50 ezer közé tehető, a leletek kivételes és ritka állapotban vannak. A pénzeket Kr. u. 324 (Licinius érmei) és Kr. u. 340 (Nagy Konstantin érmei) között verték.
A szakértők szerint a restaurálási és konzerválási munka során további információkat nyerhetnek ki. „A kincs az utóbbi évek egyik legfontosabb numizmatikai felfedezése, és ismét rávilágít a tengereink mélyén rejtőző régészeti örökség gazdagságára és jelentőségére” – nyilatkozta Luigi La Rocca, az olasz régészeti igazgatóság vezetője.