Lócsontokkal teli áldozati vermekre bukkantak

Egy gazdag bronzkori város maradványait tárták fel Északnyugat-Kínában.

Egy fallal ellátott bronzkori város maradványait tárták fel Kínában – számol be a Live Science. A településhez egy palota, várárok, temetők, áldozati gödrök, fazekasműhelyek és egy bronzöntő műhely is tartozott.
A Jaohejüan nevű lelőhely Északnyugat-Kínában, a Liupan hegység lábánál fekszik, a város a Nyugati Csou-dinasztia korában, időszámítás előtt 1045 és 771 között politikai és kulturális központ volt. Bár a régióban más fontos lelőhelyek is találhatóak, egy új tanulmányban a szerzők azt fejtik ki, hogy Jaohejüan példátlan a környéken.
Az itt feltárt sírok arról árulkodnak, hogy az ember- és állatáldozatok egyaránt gyakoriak voltak a településen. A kutatók összesen hat olyan vermet fedeztek fel, amelyben rétegesen helyeztek el lovakat, egyes példányokat feldarabolva. A régészek összesen 120 ló csontjaira bukkantak, de más állatok maradványai is előkerültek.
Az adatok arról árulkodnak, hogy Jaohejüan meglehetősen gazdag volt, és sok ló élt a környéken. A szakértők a Nyugati Csou-dinasztia első ismert bronzöntő helyét, valamint különböző szétszórt tárgyakat, köztük edényeket és jádeleleteket is feltárták. Az egykori város falain kívül épületek, utak maradványait fedezték fel.
A térségben eddig keveset vizsgálták a korabeli lelőhelyeket. Jaohejüan kiemelt jelentőségű, és sokat elárul a periódus gazdagságáról, kultúrájáról és politikai világáról.