Megtalálták Vietnám legősibb emberi csontjait

A szakértők gyermekek és felnőttek 10 ezer éves maradványait fedezték fel.

10 ezer éves csontokra bukkantak az észak-vietnámi Ha Nam tartományában – számol be a VN Express. Ezek az országban valaha feltárt legősibb emberi fosszíliák.
Mai Thanh Chung, Ha Nam kulturális, sportügyi és turisztikai hivatalának igazgatója szerint a maradványokat a Vietnámi Régészeti Intézet által 2022 márciusban, a Kim Bang kerületben található Tam Chuc pagodakomplexumnál végzett ásatás során találták meg. A kutatók három gyermek és felnőtt sírjára bukkantak, az elhunytakat térdelő helyzetben temették el.
„Ez az első alkalom, hogy 10 ezer évre visszamenőleg emberi maradványokat fedeztek fel Vietnámban” – mondta Chung. Az emberi maradványokon kívül a tudósok az ásatási gödörben kagylóhéjakat és kisebb állatok fogait is megtalálták, ezek az ősi emberek táplálékforrásai lehettek.
A márciusi feltárásokon a régészek két Kim Bang-i barlangban további paleontológiai maradványokat és egy anyagi kultúra nyomait fedezték fel, köztük állati kövületeket és vörösesbarna kerámiatöredékeket, utóbbiak a Dong Son kultúrához tartoznak. A Dong Son egy bronzkori kultúra volt Vietnámban, amelynek központja az észak-vietnami Vörös-folyó völgyében feküdt időszámítás előtt 1000-től az időszámítás szerinti 1. századig.
A Tam Chuc komplexumon belül a régészek tengeri kagylókat találtak pataki csigákkal együtt, a lelőhely tetején kerámiadarabokat is feltártak. A Kim Bang-i maradványok közül sok a késő pleisztocén és a késő holocén közötti korból származó, a leletek tehát 10-12 ezer évesek. A kutatók úgy vélik, hogy a környék az ősi időkben kedvező környezetet kínált, ezért ilyen gazdag a maradványokban.