Világháború alatt elrejtett kincset találtak

Az érmék között amerikai és szovjet darabok is akadnak.
Amerikai dollárokkal és orosz rubelekkel teli konzervdobozra bukkantak a lengyelországi Szczecin közelében egy erdőben – számol be a Heritage Daily. A leleteket fémkeresők találták meg egy második világháborús csata helyszínén, a környéken 1944-1945-ben a szovjet és a német erők csaptak össze.
A világháború előtt Szczecin, azaz Stettin a német hadsereg egyik regionális központjává vált. Ekkoriban a város lakosságának csupán 1 százaléka volt lengyel, rájuk hatalmas veszélyt jelentett a náci hatalom erősödése. A világháború végére a szövetséges légi támogatás és a felszíni harcok miatt a város 65 százaléka megsemmisült. 1945-re a szovjet erők elfoglalták a települést, a túlélő lakosok többsége elmenekült.
A Szczecini Kutatatási Egyesület fémdetektorosai a közelmúltban 70 érmét találtak egy erősen korrodált fémdobozban, amely körülbelül 15-20 centiméter mélyen volt eltemetve. A teljes leletegyüttes értékét 100 ezer zlotyra (mintegy 8,5 millió forintra) becsülik.
A pénzek között található egy húszdolláros aranyérme, amelyet James B. Longacre, az Egyesült Államok pénzverdéjének vezető vésnöke tervezett. A pénzen az In God We Trust (Istenben bízunk) jelmondat olvasható, a típus 1877 és 1907 között volt forgalomban. Szintén azonosítottak tízdolláros Indian Head Eagle aranyérméket 1912-ből, amelyeket Augustus Saint-Gaudens tervezett, és 1907 és 1933 között voltak használatban.
„Ez egy valóra vált álom minden detektoros számára. Nemcsak anyagi kincsről van szó, hanem mindenekelőtt egy nagyszerű felfedezésről” – mondta Łukasz Istelski, a Szczecini Kutatatási Egyesület munkatársa. Mint hozzátette, az értékeket a háború miatt rejthették el, a pénzek eredete azonban rejtélyes.