Hatalmas ókori mozaikot találtak Törökországban

A különleges lelőhely a 4. századból származhat.
Egy, Kappadókia és Közép-Anatólia legnagyobb padlómozaikját tartalmazó építmény maradványaira bukkantak a közép-törökországi Örenşehir közelében – számol be az Arkeonews, amely fotókat is közölt. A folyamatban lévő ásatások során újabb részleteket tártak fel a villában, amely a becslések alapján a 4. században épülhetett.
Şükrü Dursun, Kayseri tartományi kulturális és turisztikai igazgatója szerint az ásatások három évvel ezelőtt kezdődtek. A mozaik méretét eleinte 300 négyzetméteresre becsülték, a szám mára eléri a 600 négyzetmétert. Mint hozzátette, a helyszínen 3. századi és még korábbi leletek is előkerültek. „A padlómozaik minőségi kivitelezése arra utal, hogy ez a hely a maga korában nagyon fontos villaként szolgált” – nyilatkozta.
A fogadócsarnokként azonosított területen egy latin nyelvű feliratot fedeztek fel, de görög feliratok is előkerültek. A mozaik többnyire geometrikus mintákból áll. Can Erpek, a Nevşehiri Hacı Bektaş Veli Egyetem munkatársa és a feltárás vezetője szerint a lelőhely 33 helyiségből áll. A szakértő hozzátette, még nem tudták elérni a villa határait.
Az építményben talált Hyacinthos felirat egy hivatalnok neve lehet. „Ha az adatok tisztázódnak, akkor már biztosabban állíthatjuk, hogy ez egy császári birtokon szolgáló fontos személyiség lakhelye volt” – mondta Erpek.