Több ezer római kori érmét találtak Olaszországban
A legújabb feltárások alapján Claternae városának a véltnél komolyabb szerepe volt az ókorban.
Római kori érmékre bukkantak egy ismert olaszországi lelőhelyen – számol be a Heritage Daily. Claternae római kori város volt a Via Emilia mentén, Bononiae és a Forum Cornelii kolóniák között. A várost az időszámítás előtti 2. században alapították, és egészen a Római Birodalom összeomlásáig folyamatosan lakott volt.
A Régészeti, Képzőművészeti és Tájvédelmi Főfelügyelőség által Claternae-ben végzett korábbi vizsgálatok során a fórum maradványait, szobrokat, fürdőházakat, utcákat és házakat találtak, amelyek élénk színű márványokat és mozaikokat tartalmaztak. „Az eddig feltárt maradványok jelentősége és mennyisége miatt valószínűleg ez az északi Pompeji” – mondta Lucia Borgonzoni olasz kulturális államtitkár.
A legutóbbi ásatásokon a régészek több mint 3000 római kori érmét fedeztek fel, amelyek főként ezüst- és bronzpénzek. Ezek mellett számos, római istenségeknek szentelt vésett drágakő is előkerült. A legjelentősebb érme egy köztársaság korabeli quinarius, egy ritka, időszámítás előtt 97-re datált ezüstpénz, amelyet egy nemrég feltárt színházkomplexum folyosóin találtak.
A kutatók szerint a legújabb felfedezések arra utalnak, hogy Claternae sokkal több volt, mint egy átutazóváros a római világon belül, megkérdőjelezve a korábban elfogadott feltételezéseket. „Kereskedelmi központ volt, közvetlen kapcsolatokkal Rómával” – tette hozzá Borgonzoni.
Francesca Tomba bolognai főfelügyelő szerint a lelőhely nagy része még feltárásra vár. Eddig mintegy 18 hektárt vizsgáltak át, ami a római város teljes területének mindössze egytizedét teszi ki.