Ókori levéltárat tártak fel Törökországban
Az ásatás során olyan ősi pecsétek kerültek elő, amelyeket iratok lezárásához használtak.
Több mint 2000 pecsétlenyomatot tártak fel a dél-törökországi Gaziantep közelében fekvő ókori római kori városban, Dolichéban egy levéltár feltárása során – számol be a Live Science. A pecséteket az ókori hivatalnokok dokumentumok megerősítésére használták.
A bélyegzők 5-20 milliméteresek, és papiruszból vagy pergamenből készült dokumentumokhoz használták őket. Minden pecsét egy-egy isten vagy vallási szimbólum lenyomatát tartalmazta.
Michael Blömer, a Münsteri Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a jelölőket jogi dokumentumokat és leveleket lezáró zsinórok köré helyeztek, majd lenyomták azokat, ezzel zárva le az iratokat. A szakértő hozzátette, a bélyegeken változatos képek szerepelnek, némely darabon felirat is látható.
Doliche egykor jelentős vallási központ volt, amely a római Jupiter Dolichenus szent helyként szolgált. Az újonnan előkerült leleteket az egykori városi levéltár épületének romjai között fedezték fel, a komplexum az időszámítás szerinti 2. század közepe és a 3. század közepe közé datálható.
Az épület egy nagy tűzvészben pusztult el, valószínűleg 253-ban, amikor I. Sápúr, a Szászánida Birodalom királya több várost is megtámadott római Szíriában. A levéltárból mára néhány mészkőfal maradt.
„Nem sok ókori levéltári épületet ismerünk, ezért reméljük, hogy a dolichei levéltár feltárása új megvilágításba helyezi az ilyen típusú középületek megjelenését és szerveződését” – mondta Blömer. Nem ez az első alkalom, amikor a kutató csapatával pecséteket talált Dolichénál, korábbi ásatások során mintegy 4000 hasonló pecsétet tártak fel a helyszínen.