Középkori magyar pénzeket találtak Németországban
Önkéntesek segítségével bukkantak értékes leletekre három Németországi helyszínen.
Több száz, illetve több ezer éves műkincseket, köztük hét kardot, több ezer ezüstérmét, ékszereket és kerámiákat tárt fel Németországban egy önkéntes természetvédőkből álló csoport – számol be a Live Science. A leletek tavaly kerültek elő három különböző helyszínen, de csak a közelmúltban jelentette be a felfedezéseket a német kulturális és műemlékvédelmi állami hivatal.
Az első tárgyegyüttest, hét, a bronzkorból származó, mintegy 3000 éves kard töredékeit az észak-németországi Mirow város közelében találták meg. A régészek úgy vélik, hogy a fegyvereket áldozati adományként helyezhették el, és a későbbi kotrás okozhatta a kardok darabokra törését. A leleteket sikerült újra összeilleszteni.
A második leletegyüttest, közel 6000 középkori ezüstérmét a Mirowtól mintegy 200 kilométerre északra fekvő németországi szigeten, Rügenen tárták fel. Az évszázados érmék többsége egy agyagedénybe volt téve, de sok volt a talajban szétszóródva is. Bár az érmék többségét Nyugat-Németországban verték, a régészek észrevették, hogy mintegy 10 százalékuk Angliából, Dániából, Csehországból és Magyarországról származik, ami a térség lehetséges kereskedelmi kapcsolataira utal. A kutatók a felfedezést a legnagyobb 11. századi szláv pénzegyüttesnek tartják.
Az utolsó felfedezés az észak-németországi Mölln városában történt. A halom számos, szintén a 11. századból származó tárgyat tartalmazott, többek között egy 1700 darab érmét őrző edényt, egy aranyból, hegyikristályból és kvarcból készült gyöngyház nyakláncot, ujj- és nyakgyűrűket, valamint két ereklyetartót. Az első ereklyetartó formáját egy lapos, fém medál, míg a másodikat egy feszület ihlette.