Ősi halotti maszkokat találtak Peruban
A szakértők több mint 70 bebugyolált holttestet fedeztek fel egy, a wari kultúrához köthető lelőhelyen.
A Perui Pápai Katolikus Egyetem (PUCP) Pachacámac völgye régészeti projektjének keretében több mint 70 ép, faragott maszkokat tartalmazó becsomagolt holttestet tárt fel – számol be a Heritage Daily. A leletek a Limától délkeletre fekvő Lurín folyó völgyében található Pachacámac lelőhelyen kerültek elő, a környéken elsőként a wari kultúra telepedett meg időszámítás szerint 200 körül.
Pachacacámac főként piramisokból, terekből, temetőkből és egy sor rámpából áll, középpontjában pedig egy szent terület áll, amely a Festett templomot, a Nap templomát és Pachacámac régi templomát foglalja magába. A most feltárt maradványok az időszámítás szerint 800-1100 közötti periódusra datálhatóak.
A testeket egyenként vagy csoportosan helyezték el a Festett templom lábánál, némelyikük faragott fából és kerámiából készült maszkot viselt, ami a wari kultúra gyakori temetkezési szokását tükrözi. Krzysztof Makowski, a feltárás vezetője szerint a spanyol hódítók érkezése előtti Andok népeinél úgy vélték, hogy a halál után az emberek őseik párhuzamos világában élnek tovább.
Az ásatások során fából készült botokat is találtak, amelyeken fejfedőt viselő wari előkelők képei láthatóak. Ezek egy Ecuadorból behozott osztrigahéjdarabkákkal fedett áldozati lerakóban voltak.
A warik a teremtő botistent imádták, alakját gyakran jelenítették meg mind a hordozható, mind a rögzített műalkotásokon, különböző anyagok, például kő, textil és kerámia felhasználásával. Egyes tudósok úgy vélik, hogy a botisten egyes változatai Viracocha vagy Thunupa, és az inka főistenek előfutárai.