Ősi kincseket adott vissza Svájc Egyiptomnak
A tárgyakat két büntetőügy keretében kobozták el.
Svájc 26 régészeti kincset adott vissza Egyiptomnak az UNESCO-egyezményben vállalt kötelezettségeinek megfelelően – számol be a Swissinfo. A leleteket november 29-én adták át a berni egyiptomi nagykövetnek.
A kincsek között van Anubisz isten szobra, 12 usébti néven ismert temetkezési figura, valamint különböző amulettek, amelyek például Hórusz szemét (a védelem, a királyi hatalom, a jó egészség egyiptomi szimbóluma) és a dzsedet (az egyiptomi hieroglifákban a stabilitást jelképező oszlopszerű jelkép) ábrázolják. A tárgyak az időszámítás előtti 3. évezred és az időszámítás előtti 4. évszázad közötti periódusból származnak.
A kincseket két büntetőügy keretében kobozták el Luzern és Wallis kantonokban. Svájc és Egyiptom egyaránt része az 1970-es UNESCO-egyezménynek, amely a kulturális javak behozatalának, kivitelének és illegális átruházásának megakadályozására irányuló intézkedésekről szól.
A Svájci Szövetségi Kulturális Hivatal szerint a kincsek visszaszolgáltatása igazolja az ország elkötelezettségét a kulturális javak illegális kereskedelme elleni küzdelem iránt. Svájc és Egyiptom 2011-ben kétoldalú megállapodást írt alá a kulturális javak behozataláról és visszaszolgáltatásáról.
Egyiptom közismerten bővelkedik a régészeti leletekben, csakhogy kincsei jelentős részét a korábbi évszázadokban nyugatiak hurcolták magukkal, az illegális kereskedelem révén pedig napjainkban is sok tárgy kerül külföldre. Világszerte egyre több ország veszi komolyan a leletek visszajuttatását.