Ókori, oroszlános mozaikot találtak Törökországban
A szakértők egy egykori színház területén végeztek feltárást.
Oroszlánokat ábrázoló mozaikot tártak fel az ókori Prusias ad Hypiumnál végzett ásatások során – számol be a Heritage Daily. A lelőhely a mai törökországi Konuralpban található.
Prusias ad Hypium az ókori Bithünia régiójának egyik városa volt, amelyet időszámítás előtt 74-ben a Római Köztársaság hódított meg. A város jelentős kereskedelmi csomópontként funkcionált, helyi önkormányzati autonómiával bírt, és még saját fizetőeszközt is kibocsátott. Az ősi város a bizánci korban vesztette el jelentőségét, és a 14. századra néptelenedett el teljesen.
A romokat a 19. században találták meg, a közelmúltban pedig a Düzcei Egyetem régészeti tanszéke a Konuralp Múzeum védnöksége alatt és Düzce város önkormányzatának támogatásával végzett ásatásokat itt. A feltárások azt mutatják, hogy a város egy hellenisztikus polisz jellegzetességeit mutatja, a fennmaradt struktúrák között találhatók a városfalak maradványai, egy kapu az erődítményen belül, egy szabadtéri színház, egy vízvezeték és egy római híd.
Egy új vizsgálatban a szakemberek a színházra összpontosítottak, amely a hellenisztikus korban (időszámítás előtt 300-30) épült, majd a római korban kibővítették. A kutatók itt, a színház közepén lévő oszlopcsarnok egyik helyiségében egy oroszlánpárt ábrázoló mozaikra bukkantak. A téglalap alakú termet a teljes padlót borító, geometrikus virágmintás mozaik díszíti, a képkocka, amelyen az oroszlánok egy fenyőfa két oldalán állnak, középen helyezkedik el. A fáról egy tümpanon (dob vagy tamburin) lóg le, a bal oldali ágán pedig egy pánsíp látható.
A kutatók szerint a helyiséget Dionüszosz kultuszának szentelték. Az istenség körmenetei során a tümpanon és a pánsíp gyakori hangszerek voltak.