Ősi útra bukkantak Mexikóban
A 18 kilométer hosszú utat a maják építették ki.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) által végzett felmérés során egy 18 kilométer hosszú sacbé-szakaszt találtak, amely a mexikói Yucatán nyugati részén, a maja Uxmal és Kabah városokat kötötte össze – számol be a Heritage Daily. A sacbé egy maják által épített, magasított, burkolt úttípus volt, amely vagy templomokat, tereket és építménycsoportokat kötött össze a szertartási központokon belül, vagy városok közötti főútvonalaként szolgált. A sacbé két maja szó kombinációjából származik: a sac jelentése fehér, a be vagy beh pedig utat, ösvényt jelent.
A közelmúltban szakértők lidarral végeztek kutatást, a technológiának köszönhetően bepillanthatnak a növényzet által borított területekre is, 3D térképeket hozva létre a tájról. Az adatokból egy meglehetősen hosszú sacbé rajzolódott ki Uxmal és Kabah között.
A vizsgálat feltárta, hogy az út nagyjából 5 méter széles, és mindkét végén monumentális boltívek állnak. A kutatók szerint a sacbé az Uxmal és Kabah közötti erős kölcsönhatást igazolja időszámítás szerint 700-950 körül, amikor mindkét város a legnagyobb maja település volt a régióban.
Uxmal és Kabah hasonló építészeti jellemzőket mutat puuc maja stílusban. A stílus a késő klasszikus kor végén jelent meg, és a végső klasszikus korszakban vált igazán elterjedté. Mindkét helyszínen közös jellemző az összefonódott kígyók, illetve sok esetben a kétfejű kígyók ábrázolása, amelyek az esőisten, Chaac maszkjaihoz kötődnek.