Több ezer éves fejszék kerültek elő egy erdőben
A lelőhelyet egy amatőr találta meg, aki azonnal értesítette a hatóságokat.
A Pomerániai Tartományi Műemlékvédelmi Felügyelőség szerint öt bronzkori baltára bukkantak az észak-lengyelországi Starogard erdőterületen – számol be a Heritage Daily. Az első leletet Denis Konkol történelemrajongó észlelte, aki gyorsan értesítette a helyi hatóságokat. Lengyelországban tilos fémdetektorral amatőr módon, akár kereskedelmi, akár személyes céllal műtárgyak után kutatni, kivéve, ha a helyi hatóságok engedélyt adnak a keresésre. További előírás, hogy minden felfedezést jelenteni kell, a leletek pedig az állam tulajdonába kerülnek.
A lelőhely átvizsgálásakor a régészek 20-30 centiméteres mélységben, egy gyep- és humuszréteg alatt összesen öt baltát találtak. „A leletek kiemelése a tartományi műemlékvédelmi hivatal munkatársainak régészeti felügyelete mellett történt. Ez azt jelenti, hogy megakadályoztuk a lelőhely esetleges pusztulását” – mondta Igor Strzok műemlékvédelmi felügyelő.
Az öt fejsze az időszámítás előtti 1700 és 1300 közötti peridósuból származik. A terület valószínűleg kultikus jellegű rituális lelőhely volt, azonban a kutatók azt sem zárták ki, hogy a kereskedelemhez kötődött.
A tárgyak tautušiai típusú fejszék, amelyeket a mai Litvánia vagy Északkelet-Lengyelország területén található balti kultúrákhoz kapcsolnak. Az ilyen fegyvereket nagy méret, karcsú nyél, kiemelkedő élek és széles penge jellemez.
A térségben korábban előkerültek bronzkori leletek, például karkötők, korabeli fegyvert viszont utoljára 20 éve találtak. A fejszéket a tervek szerint a Gdański Régészeti Múzeumba szállítják, ahol a szakértők alapos vizsgálatot végeznek majd.