Bizánci érmére bukkantak Norvégiában
Hogy miként került a pénz Skandináviába, az kérdéses.
Ezeréves, Jézus Krisztust ábrázoló érmére bukkant egy fémdetektoros a norvégiai Vestre Slidre környéki hegyeket járva – számol be a Live Science. Az ilyen, hisztamenón nómiszma típusú pénzeket 960 környékén vezették be először a Bizánci Birodalomban, az érmék egyik oldalán Jézus Krisztus látható egy Bibliával, míg a másikon II. Baszileiosz és VII. Kónsztantinosz bizánci császárok, akik testvérek voltak.
A régészek szerint a mostani pénzt 977 és 1025 között verhették, a testvérek uralkodásának idején. Azt, hogy a bizánci tárgy miként került Norvégia hegyvidékére, nem tisztázott, de lehetséges, hogy III. Harald norvég királynak (1045-1066) köze van a leletekhez. Mielőtt megkoronázták volna, Harald a bizánci császár egyik testőre volt, a helyi hagyomány pedig megengedte, hogy a császár halála után testőrei értékeket vigyenek el a palotából.
Skandináviában egyébként nem ritkák a távoli vidékekről származó középkori leletek. A viking korban a régió lakói esetenként igen messzire eljutottak, és nemcsak fosztogatással, hanem például kereskedelem révén is hozzájutottak idegen eredetű tárgyakhoz.
Az érintett lelőhelyen, ahol a hisztamenón nómiszma előkerült, további maradványok várhatnak a felfedezésre. A szakértők azt tervezik, hogy 2024-ben, ha az időjárás jobbra fordult, felkeresik a területet.
@steffenbakksigils Norwegian archeology news!!A new Good Coin Found ! #archeologynews #norwegianarcheologynews #3Dprint #tromsømuseum #norwegianarcheologist #norwegianarcheology #norskarkeologi #norsk #vikings #norway #arkeologitok #arkeologinorge #uit #archeologystudent #tromsø #3dprintarcheology #viking #archeologytok #uitarcheologystudent #byzantine #byzantineempire ♬ Belonging – Muted