Elveszett erőd nyomaira bukkanhattak Jeruzsálemben
A kutatók olyan cserepeket tártak fel, amelyek IV. Antiokhosz szeleukida király korára datálhatóak.
Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) szerint megtalálták az ország eddigi legősibb tetőcserepeit. A leleteket Jeruzsálemben, a Dávid Városa Nemzeti Parkban fedezték fel, a tárgyak a hanuka történetéből is ismert IV. Antiokhosz szeleukida király korából származnak, és egykori citadellájához tartozhattak – tette közzé az Arkeonews weboldal.
A 16. darab cserép az időszámítás előtti 2. századra, a hellenisztikus korra datálható, a maradványok egy parkoló építését megelőző feltáráson kerültek elő. IV. Antiokhosz hatalmas területen uralkodott Szíriától Perzsiáig, a tetőcserép-készítés tudása és hagyománya Szíriából származott.
A Makkabeusok könyvei szerint időszámítás előtt 168-ban a király katonai hadjáratot indított Jeruzsálembe, ami a híres Makkabeus-felkelés kitöréséhez vezetett. A város ellenőrzése érdekében IV. Antiokhosz egy hatalmas erődítményt épített, amelyet Akra néven ismertek. A fellegvárban tartózkodó görög katonák a jeruzsálemi templom makkabeusi megtisztítása után is uralták a várost, a források alapján az erőd megkeserítette Jeruzsálemben élő zsidók életét. A leírások sokasága ellenére a citadella elhelyezkedése a városon belül továbbra is rejtély.
Dr. Ayala Zilberstein, az IAA munkatársa szerint az elmúlt években feltárt építészeti maradványok megerősítették, hogy a komplexum Dávid városának dombján állt. „A tetőcserepek felfedezése további bizonyítékot jelent, és más irányból is megerősíti a Dávid városában lévő hellenisztikus jelenlét azonosítását, amelyet idegen építési hagyományok jellemeznek. A cserepek nagyon ritkák voltak térségünkben ebben az időszakban, és idegenek voltak a helyi építési hagyományoktól, ami arra utal, hogy a cserepek használatának technikáját a torony vagy a híres erődítmény belsejében lévő épületrészek tetőszerkezetéhez a görögök által ellenőrzött területekről hozták magukkal az idegen uralkodók” – mondta a szakértő.
„Eddig kevés tárgyi bizonyítékunk volt a szeleukida görögök jeruzsálemi jelenlétére. A Dávid városában felfedezett új tetőcserepek kézzelfogható emlékeket szolgáltatnak a szeleukida görögök jelenlétéről a régióban, és összekötnek minket a hanuka történetével” – nyilatkozta Dr. Filip Vukosavović, az IAA kutatója. Mint hozzátette, a cserépválasztás hátterében nem éghajlati, hanem valószínűleg kulturális okok álltak. „Ezért valószínűleg nem véletlen, hogy a szeleukida uralom összeomlásával és a Hasmoneusok felemelkedésével a tetőcserepek eltűntek Jeruzsálemből az új, római hódítók megérkezéséig” – mondta.