Megtalálhatták a legészakibb kőkori temetőt
A szakértők egy finnországi lelőhely gödreit vetették elemzés alá.
Egy új tanulmány alapján egy 6500 éves temető lehet az a lelőhely, amelyet korábban fedeztek a finnországi Lappföldön, csupán 80 kilométerre délre az Északi-sarkkörtől – számol be az Arkeonews. Amennyiben a megállapítás helyes, úgy ez lehet a legészakibb kőkori temető, amelyet valaha találtak.
A Balti-tenger északi végénél fekvő, Tainiaro nevű helyszínt 1959-ben fedezték fel helyi munkások. A területen az 1980-as években részleges feltárást végeztek, ekkoriban kőeszközök, állati csontok és edénytöredékek kerültek elő, emberi maradványokra viszont nem bukkantak.
A kutatók 127, üledékkel feltöltött vermet is észleltek. Egyes gödrökben égés és vörös okker nyomait is detektálták, utóbbi festékanyag gyakran kötődik kőkori nyughelyekhez, az emberi csontok hiánya miatt azonban nem lehetett bizonyítani a temetői jelleget.
Aki Hakonen, az Oului Egyetem munkatársa és kollégái ezúttal arra voltak kíváncsiak, hogy a helyi vermek sírok, tűzrakók vagy ezek kombinációi voltak-e. Hogy választ találjanak, 14 kőkori temető több száz nyughelyének alakját és méretét elemezték, az adatokat pedig összevetették Tainiaro gödreinek információival.
A csapat arra jutott, hogy 44 verem nagy valószínűséggel eredetileg sír volt. A csontleletek hiányát megmagyarázhatja a helyi talaj savassága, ez ugyanis gyorsan roncsolhatja a maradványokat. Ennek ellenére rejtőzhetnek még emberi csontok a környéken, ezek felkutatásához további vizsgálatok szükségesek.