Rabszolgák dolgoztak ebben a pékségben
Az ókori pékség maradványait Pompejiben, egy lakóháznál találták meg.
Olyan pékség maradványaira bukkantak Pompejiben, ahol rabszolgaként, fogságban tartott emberekkel készíttettek kenyeret – számol be a The Guardian. A kutatók szerint a felfedezés római kori város rabszolgatartásának legmegdöbbentőbb példája.
A szűk, rácsos ablakú pékség egy lakóház része volt, amely a régészeti park Regio IX. nevű területén végzett ásatások során került elő. A leletek sokat elárulnak Pompeji rabszolgáinak mindennapi életéről, akikről a történelmi források gyakran megfeledkeznek, pedig a lakosság nagy részét ők tették ki.
Az otthonban feltehetően éppen felújítási munkálatok folytak, amikor a Vezúv 79-ben bekövetkezett kitörése elpusztította a várost. Az elmúlt hónapokban három áldozat maradványait találták meg a pékség egyik helyiségében, ami arra utal, hogy az otthonban még voltak lakók.
A pékség padlóján olyan jeleket azonosítottak, amelyek a rabszolgák és az állatok mozgásának koordinálását segítették. Az otthon egy pazar freskókkal díszített lakórészre és a pékségre volt felosztva, utóbbi el volt vágva a külvilágtól, az egyetlen kijárat a ház főcsarnokába vezetett. „Ez az ókori rabszolgaság legmegdöbbentőbb oldala, nélkülözte mind a bizalmi kapcsolatokat, mind a felszabadítás ígéretét, minden a nyers erőszakra korlátozódott, és ezt a benyomást teljes mértékben megerősítik a vasrácsos ablakok” – mondta Gabriel Zuchtriegel, a régészeti park igazgatója.
2021-ben Pompeji külvárosában, Civita Giuliana városrészben, egy egykori villában egy olyan szobát fedeztek fel, amelyben rabszolgák laktak, és amely három faágyat, egy éjjeli edényt és egy faládát tartalmazott. Egy évvel korábban ugyanebben a villában két áldozat maradványait találták meg, akikről úgy vélik, hogy egy gazda és egy általa rabszolgasorban tartott személy voltak.