Beruházás fenyegetheti a Stonehenge-et
Sokan attól tartanak, hogy a tervezett alagút végérvényesen átalakítaná a világörökségi helyszínt.
Régészek, környezetvédők, történészek, közlekedési szakértők, vidékvédő aktivisták és druidák gyűltek össze az angol főváros központjában, Strand Londonon, hogy tiltakozzanak a Stonehenge közelébe tervezett beruházás ellen – számol be a The Guardian. A demonstrálók három napon keresztül próbálták meggyőzni a legfelsőbb bíróságot arról, hogy akadályozza meg a kormány tervét.
A kormány elképzelése szerint egy több mint 3 kilométer hosszú alagutat alakítanának ki az ikonikus őskori helyszín közelében, a demonstrálók szerint ez végérvényesen átalakítaná a tájat. „Ez Dávid és Góliát ügye” – mondta John Adams, a Stonehenge Szövetség elnöke, aki több mint 20 éve küzd az alagút és más, helyi útépítési projektek ellen.
Bár sok szakterület képviselteti magát, nincs akkora súlyuk, mint a kormányzati gépezetnek: a csoport a Közlekedési Minisztérium, a Nemzeti Autópályaügyi Hivatal és más szervezetek hatalmával áll szemben. „Mi egy kis, többnyire nyugdíjas emberekből álló szervezet vagyunk, de a bírósági eljárás kritikus jelentőségű” – tette hozzá Adams.
Az alagút támogatói azzal érvelnek, hogy a szakasz enyhíteni fogja a Délkelet-Anglia és Délnyugat között vezető A303-as út forgalmát, emiatt kellemesebbé válhat a Stonehenge látogatásának élménye. A kritikusok azonban úgy gondolják, a beruházás visszafordíthatatlan károkat okozna, és a lelőhely talán az Unesco világörökségi státuszát is elveszítené. A beruházás emellett igen költséges is lesz.
Noha tervezési ellenőrök már korábban megállapították, hogy az alagút helyrehozhatatlan károkkal járna, 2020-ban mégis zöld utat kapott a projekt. Az ügyet a Save Stonehenge World Heritage Site kampány (SSWHS) a legfelsőbb bíróság elé vitte, az akkori közlekedésügyi minisztert pedig elmarasztalták 2021-ben. Idén nyáron viszont az új tárcavezető, Mark Harper kisebb módosításokkal ismét engedélyezte a beruházást.
Az SSWHS ezúttal is akcióba lendült, és újabb jogi csatát indított, a kampány több mint 80 ezer fontot gyűjtött össze jogi költségekre. Az SSWHS jogászai bírósági felülvizsgálatot kérnek, és irracionálisnak tartják, hogy a kormány nem veszi figyelembe az Unesco aggályait.
Tom Holland történész, a Stonehenge Szövetség tagja szerint az alagút hatása az egész világon érezhető lenne amiatt, ha a Stonehenge elveszítené az Unesco státuszát. „Ez nem csak Nagy-Britannia számára lenne megalázó, hanem katasztrofális lenne a világörökségi helyszínek számára is világszerte” – emelte ki.