Virágzó római kori város nyomaira bukkantak
A szakértők eddig úgy hitték, Interamna Lirenas egy kis, visszamaradott település volt.
Egy színház, egy piac, egy folyami kikötő és más struktúrák maradványait tárták fel egy olaszországi, római kori városnál – számol be a BBC. A Cambridge-i Egyetem által vezetett projekt az ország középső részén, Interamna Lirenasnál zajlott.
A helyszínen talált leletek arra utalnak, hogy a város hanyatlása körülbelül 300 évvel később kezdődött, mint azt a szakértők korábban gondolták. A feltárt kerámiák elemzése azt mutatta, hogy a Lazio déli részén fekvő város egészen az időszámítás szerinti 3. század végéig ellenállt a változásoknak, teljes pusztulása pedig még ennél is később történt.
A település, amely ma nagyrészt szántóföldeken terül el, fénykorában mintegy 2000 embernek adhatott otthont. „Egy olyan ígéretes lelőhelyen kezdtünk dolgozni, amelyet még soha senki nem próbált meg feltárni. Ez nagyon ritka Olaszországban” – mondta Dr. Alessandro Launaro, a Cambridge-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja.
A szakértő szerint a felszínen semmi nyoma nem volt az épületeknek, csak törött cserépdarabok kerültek elő. Később aztán kiderült, hogy távolról sem egy isten háta mögötti településre bukkantak. „Egy virágzó várost találtunk, amely 900 éven keresztül minden kihíváshoz alkalmazkodott” – nyilatkozta.
A régészek korábban azt feltételezték, hogy Interamna Lirenas egy hanyatló, visszamaradott város volt. A kutatócsoport a közelmúltban egy sor ásatást végzett, valamint mágneses és talajradaros (GPR) felmérést is folytatott mintegy 24 hektáron.
A Liri folyó közelében végzett felmérés egy nagy raktár, egy templom és egy fürdőkomplexum jelenlétét is kimutatta, a szakértők biztosak abban, hogy ezek az építmények az időszámítás előtti 1. század vége és az időszámítás szerinti 4. század között egy folyami kikötőt szolgáltak ki. A feltárt színház a becslések alapján 1500 férőhelyes volt, Launaro szerint ez a város gazdagságát, hatalmát és ambícióját mutatta.
A régészek 19 udvari épületet és egy olyan területet is találtak, amelyről úgy vélik, szarvasmarha- és juhpiacként szolgált. Hamuréteget vagy más, erőszakos pusztításra utaló nyomot nem fedeztek fel, a várost azért hagyhatták el végül, mert a 6. század végi lombard invázió nagy bizonytalanságot okozott.