5000 éves építményeket őriz egy alpesi tó
A szakértők egyelőre csak találgatnak a kőhalmok funkciójával kapcsolatban.
A Bajor Búvárrégészeti Társaság tagjai 5000 éves, ember alkotta kőhalmokat vizsgálnak a Németország, Ausztria és Svájc határvidékén elterülő Bodeni-tóban – számol be a Heritage Daily. A halmok többsége 4-6 méteres mélységben fekszik Romanshorn és Altnau települések között. A struktúrák felfedezésének 2019-es bejelentésekor a svájci Stonehenge-ként hivatkoztak rájuk.
A svájci Thurgau Kanton Régészeti Hivatalának korábbi vizsgálata megállapította, hogy a kőhalmokat emberek készítették. A kövek a jégkorszak utáni lerakódások után kerültek a helyszínre, tehát nem gleccsertörmelékekről van szó. A több mint 200 halom létrehozásához a becslések alapján mintegy 80 ezer tonna kőzetet szállítottak el, ezzel az ősi műemlék-együttes Európa egyik legnagyobb őskori építménye.
Az egyik, Lindau és Wasserburg közötti rakásról úgy vélik, hogy időszámítás előtt 3500 és 3200 között, a neolitikum idején épült. A halmok pontos rendeltetését egyelőre nem sikerült megállapítani.
Egy műszaki szakemberekből és búvárrégészekből álló csapat a Bajor Műemlékvédelmi Állami Hivatallal való egyeztetés után lefotózta a Reutenen közelében lévő kőcsoportokat, azzal a szándékkal, hogy fotogrammetriai elemzéshez fotómozaikot készíthessenek. Tobias Pflederer, a feltáró csapat vezetője azt feltételezi, hogy a műemlékek egy tóparti halottkultuszhoz kapcsolódhatnak, ezt a hipotézist több svájci kutató is osztja.
„Elképzelhető, hogy a tóparton mesterséges szigetekként a vízből kiemelkedő platformok álltak, amelyeken rituális tevékenységeket végeztek egy temetkezési szertartás keretében. A szárazföldről a vízre való átmenet a rituálé központi eleme lehetett” – mondta Urs Leuzinger, a Thurgaui Régészeti Hivatal munkatársa.