Rejtély, miért darabolta fel halottait ez az ősi kultúra
A szakértők két őskori, spanyolországi sír csontjait elemezték.
Egy friss tanulmány alapján bizonyítékokat találtak arra, hogy a mai Spanyolország területén, mintegy 6000 évvel ezelőtt az emberek megcsonkították és feldarabolták a holttesteket – számol be a Live Science. A kutatók szerint a sérülések a korabeli temetkezési gyakorlatokhoz kapcsolódtak.
Évtizedekkel ezelőtt Észak-Spanyolországban két nagy neolitikus kősírt tártak fel, amelyek az időszámítás előtti 4. évezredből származnak. Ezek a Los Zumacales és La Cabaña. A nyughelyekben több mint két tucat férfi, nő és gyermek maradványai voltak, továbbá kovakőből készült nyílhegyek, csontkések, kőszerszámok és kerámiatöredékek. A csontokon végzett elemzés során kiderült, hogy az elhunytak nagy része halál idején vagy közvetlenül a halál beállta után szenvedett töréseket, sérüléseket.
A szakértők szerint a csontok 70-90 százaléka törött volt. Néhány maradványon ütésnyomokat is találtak, de V formájú vágásnyomokat is detektáltak, amelyeket valószínűleg az emberek kőszerszámokkal ejtettek a halottak feldarabolásakor. A csapat úgy véli, hogy a sérülések a holttestek kezelésének folyamata során keletkeztek.
„Nehéz értelmezni ezeknek a gyakorlatoknak a motivációját” – mondta Angélica Santa-Cruz, a Valladolidi Egyetem régésze és a csapat tagja. A szakértő szerint az eljárás szükség esetén a holttest bomlási folyamatainak felgyorsítását célozhatta, néhány csontot pedig ereklyeként használhattak. Az sem kizárható, hogy a jelenségnek kannibalizmushoz volt köze, a halottak húsának elfogyasztása nem volt példátlan az ősi kultúrákban.
A lelőhelyeken kevés egyéb nyom található, amely segíthetne tisztázni a temetkezési gyakorlatot. Ezeknek a neolitikus embereknek az életéről keveset tudunk, mert alig hagytak hátra lakóhelyeket. Santa-Cruz szerint a helyiek valószínűleg növénytermesztéssel és gyűjtögetéssel foglalkoztak, félnomád életmódot folytattak, amelynek középpontjában az állattenyésztés állt.