Elfelejtett csata nyomaira bukkantak
A svájci helyszínen a rómaiak csaptak össze egy helyi törzs tagjaival.
Lucas Schmid fogorvostanhallgató és önkéntes régész 2019-ben egy 2000 éves ezüstből és sárgarézből készült tőrre bukkant a svájci Graubünden régiójában, a Crap-Ses-szurdoktól nem messze. Mint utóbb kiderült, a lelet kulcsfontosságú nyomnak bizonyult az egykori helyi törzsek és a Római Birodalom egy rég elfeledett csatájának megismerésében – számol be az Arkeonews.
A tőr egy olyan területen került elő, amelyről úgy vélik, hogy időszámítás előtt 15 körül egy, a római katonák és a rhaeti harcosok közötti összecsapás helyszíne volt. A fegyver felfedezése után további ásatások kezdődtek, melyek során újabb bizonyítékok kerültek elő. A közelmúltban egy szakértőkből és diákokból álló csapat detektorosok segítségével feltérképezte a 2000 éves csatateret. A szakértők úgy vélik, ez volt a helyi rhaeti törzs utolsó harca, amely után a terület beolvadt a birodalomba.
Az elmúlt két évben a helyszínen több ezer római kori katonai leletet tártak fel. A kutatók úgy gondolják, hogy a környéken, egy domb tetején a III., X. és XII. légió mintegy 2000 fős különítménye csapott össze 500-1000 helyi harcossal.
A legújabb, a Bázeli Egyetem által vezetett vizsgálaton többek között lándzsahegyeket, ólom parittyalövedékeket, pajzsdarabokat és patkómaradványokat tártak fel. Csak idén ősszel a háromhetes ásatás során naponta mintegy 250-300 tárgy került elő. Peter-Andrew Schwarz, a Bázeli Egyetem régésze szerint a lelőhelyen nemrég egy római pénzérmét is felfedeztek, amelyet időszámítás előtt 29 és 26 között, Augustus császár uralkodása alatt vertek.
A rómaiak az időszámítás előtti 3. század elején hódították meg a mai Dél-Ticino térségét a modern Svájc olasz nyelvterületén. Körülbelül hetvenöt év múlva elfoglalták a Rhone völgyét, amely magába foglalta a mai Genfet, Dél-Franciaországot, valamint az Olaszországot és Spanyolországot összekötő útvonalat.
A római uralom elsősorban Nyugat-Svájcban erősödött fokozatosan, az Alpok feletti fennhatóság azonban csak lassan épült ki. Az időszámítás előtti 1. század folyamán a római csapatok többször is előrenyomultak a hegyekbe. A történetírók több magyarázatot is adtak ezekre a hadjáratokra, többek között azt, hogy szükség volt egy, a mai Németországba vezető útvonal létrehozására, további adóbevételek szerzésére, illetve a zavargások és portyázások megszüntetésére.