800 éves, gyógyításra használt tálat találtak
A lelet a 12. vagy a 13. századból származik, és egy törökországi várnál került elő.
800 éves, gyógyító céllal készült tálat találtak egy törökországi várban végzett ásatások során – számol be a Live Science. A tárgy állatok harapása ellen volt hivatott védeni.
Zekai Erdal, a törökországi Mardin Artuklu Egyetem munkatársa és a vizsgálat vezetője szerint a tálat egy terrakotta vízvezetékben találták meg Hasankeyf, egy mintegy 12 ezer éves ősi település helyén. A feltárásokat 1985 óta végzik a környéken, és egyre sürgetőbbé váltak, mivel az Ilısu-gát építése miatt a lelőhely egyes részein áradások alakulnak ki.
A tál a 12. vagy 13. századból származik, amikor az Artukida-dinasztia uralkodott a területen. A várat is ezen dinasztia építette körülbelül ugyanebben az időben. Az Artukidák mintegy három évszázadon át uralkodtak a Hasankeyf környéki területen, és konfliktusba kerültek a keresztes lovagokkal és a Bizánci Birodalommal is.
A tálat egy kutya, egy skorpió, egy kígyó és egy kétfejű sárkány képe díszíti. „Ezen ábrák alapján az a személy, aki a gyógyító tálból vizet iszik, védelmet kap az állatharapással szemben, vagy az a személy, aki állatharapás után iszik a tálból, az meggyógyul” – mondta Erdal. A tárgyon mágiával kapcsolatos kifejezések és szimbólumok is láthatóak, többek között a Korán részletei.
A gyógyító tál fogalma számos kultúrában ismert. Erdal irodalomkutatást végzett, hogy azonosítsa a még létező darabokat, a mostanin kívül pedig 22 példányt talált, amelyek nagyrészt múzeumokban vagy magángyűjteményekben őriznek, emellett azonosított darabokat aukciós házak weboldalain is.
A középkorban gyógyító tálakat használtak a Közel-Kelet egyes részein. A térségen kívül a tibetiek is ismertek hasonló célú tárgyakat, ezen változatokat a modern korban is használják.