Ősi istennő templomára bukkantak
A szakértők a törökországi Kasztabala területén végeztek feltárást.
Kubaba istennő számára emelt templom romjait tárták fel Törökországban, Kasztabala ókori városában – számol be az Arkeonews. Az ország déli részén fekvő helyszín története régmúlt időkig nyúlik vissza, a környéken sok, a hettiták és az asszírok idejéből származó maradvány található. A város jelentős központ volt a hellenisztikus és a római korban, a lelőhely a kulturális és vallási jelentőségéről árulkodó templomokkal, városfalakkal és különböző építményekkel büszkélkedhet.
Egy, a közelmúltban végzett ásatás során felfedezték annak a templomnak a romjait, amelyet az Anatólia legrégebbi őslakos népének tartott luvik építettek Kubaba istennőjük számára. Faris Demir, az Osmaniye Korkut Ata Egyetem munkatársa és a projekt vezetője szerint a város egykor a luvik kulturális régió központi részen volt, a templom időszámítás előtt 540 körül épülhetett.
„Ennek az archaikus templomnak a papjai forró parázson jártak mezítláb, anélkül, hogy fájdalmat éreztek volna. Ezek a romok, amelyek rendkívüli információkkal szolgálnak az anatóliai régészet számára, nagyon izgalmasak számunkra” – emelte ki Demir.
A szakértő szerint Kubaba egy helyi anatóliai istennő volt. „Ez az első alkalom az anatóliai régészet történetében, amikor ilyen, Kubabához tartozó templomromokat találtak” – nyilatkozta.
Kubabát általában hosszú köntösbe burkolt, méltóságteljes figuraként ábrázolták, aki állva vagy ülve egy tükröt tartott. Alakja kevéssé ismert. Először Kanisból és Alalahból származó szövegekben dokumentálták, bár fő kultuszközpontja Karkemis volt.