Több száz éves emberi csontokat rejtett egy barlang
A Mexikóban feltárt üregben a maják temetkeztek a spanyol hódítók érkezése előtt.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészei egy temetkezési helyszínt fedeztek fel Tulum egyik barlangjában – számol be a Heritage Daily. Tulum egy fallal körülvett maja város volt, amely a mai mexikói Quintana Roo államban fekvő Cobá egyik fő kikötőjeként szolgált. A település egyike volt a spanyol hódítás előtti utolsó maja városoknak, Tulum egészen a 16. századig folyamatosan lakott volt.
A romváros feltárása már a 19. század első felében megkezdődött. A közelmúltban a szakértők az Oszlopok temploma és a Halach Uinic temploma nevű épületek közötti, fallal körülvett területre összpontosított, ahol egy nagy sziklával lezárt barlangra bukkantak.
A méretes kőtömb eltávolításakor emberi maradványokat találtak: a szikla a testet kettévágta, a csontváz egy része így kívül rekedt. A további vizsgálatok során kiderült, hogy a barlang két kisebb kamrát foglal magába, ezekben az üregekben összesen nyolc személy csontjait fedezték fel. Az elhunytak többsége felnőtt volt, a leletek meglehetősen jó állapotban konzerválódtak.
A kutatók a temetésekhez kapcsolódó állatok, köztük kutyák, egerek, denevérek, szarvasok, tapírok, madarak, teknősök, leguánok, cápák, gömbhalak, békák, rákok és csigák maradványait is megtalálták. A barlangban a késő posztklasszikus időszakra (1200-1550) datálható kerámiatöredékek is előkerültek, de csak három elhunytat lehet egyértelműen ehhez az időszakhoz kötni.