Nomádok építményére bukkantak a sztyeppén
A komplexum egy egykori türk birodalomhoz kötődik.
Ősi, göktürk, azaz türk kori kultuszkomplexumot fedeztek fel a kelet-kazahsztáni Tarbagataj körzetében – számol be a Heritage Daily. A lelőhelyet még 2021-ben találták meg, de az ásatás eredményeit csak most közölték. A komplexum a nyugati göktürk korszakból (időszámítás szerint 6-8. század) származik, ekkoriban a régiót egy nomád török népekből álló szövetség lakta.
„Miután az Egyesült Türk Kaganátus kettészakadt, Nyugat-Turkesztán területén létrejött a Nagy Türk Kaganátus nevű állam. Ebbe a politikai egységbe nemcsak a sztyeppei törzsek, hanem a szogdiai és hvárezmi területek letelepedett közösségei is bekapcsolódtak. Ebben az értelemben a nyugati türk állam kulturális és társadalmi-gazdasági szempontból igen gazdag ország volt” – mondta Dr. Zainolla Szamasev régész.
A kutatók szerint a lelőhely az első olyan Mongólián kívül felfedezett kultuszkomplexum, amely ezen türk kaganátushoz kapcsolódik. Az ástatási eredmények új betekintést nyújtanak az iszlám előtti türk művészetbe és a nyugati göktürk nép kulturális gyakorlataiba.
A komplexumot valószínűleg az egyik nyugati göktürk kán tiszteletére építették, és egy nagy mauzóleumot, egy templomot, egy szertartási utat, tucatnyi kisebb és közepes méretű kurgánt, valamint az ásatási terület keleti zónájában további építményeket tartalmaz. Egy gránitból készült szobrot is feltártak, amely egy keresztbe tett lábbal ülő méltóságot, egy jabgut ábrázol.
Egy aranylemezből készült övcsatot is felfedeztek, amelyen a trónján ülő, koronát és serleget tartó göktürk kagán képe látható. Szamasev szerint a dísz különösen jelentős lelet, a tárgy feltételezhetően az Asina klánhoz kötődött, amely a 6. század közepén emelkedett fel.