Magyarázatot találhattak a Cerne Abbas-i óriás rejtélyére
A szakértők régóta kutatják a hatalmas dombrajz eredetét és funkcióját.
Magyarázatot találhattak a Cerne Abbas-i óriás rejtélyére – számol be a BBC. A szakértők úgy gondolják, hogy az angliai Cerne Abbas egyik dobján látható hatalmas, 55 méter magas figura eredetileg Herkulest ábrázolhatta, és a nyugat-angolszász seregek gyülekezőhelye lehetett.
Az alakkal kapcsolatban régóta folynak a találgatások, korával és funkciójával kapcsolatban egyaránt. A területet birtokló National Trust 2021-es vizsgálata feltárta, hogy az óriást az angolszász időszakban készítették, és nem őskori, ahogyan azt korábban gondolták.
Dr. Helen Gittos, az Oxfordi Egyetem munkatársa és Dr. Thomas Morcom, az Oslói Egyetem kutatója most a korábbi felfedezésre építve igyekeztek feltárni, hogy miért is hozták létre a dombrajzot. A szakértők szerint Herkules jól ismert volt a középkorban, és a 9. században különösen megugrott az érdeklődés iránta, akkor, amikor a területet vikingek támadták.
Az óriás látványosan kiemelkedik a dombból, és közel fekszik a főbb útvonalakhoz, az édesvízhez és egy egykori birtokhoz, emiatt ideális lehetett a gyülekező katonák számára. „Ez a föld a 9. és a 10. században a nyugat-szász királyi család tulajdonában volt, erről a földről pedig vannak leírásaink” – mondta Gittos. A kutató hozzátette, a források alapján egy hadiút húzódott a környéken.
Az óriásra utal egy 11. századi kézirat, amelyet a British Libraryben őriznek. A szöveg szerint egy helyi remete, Szent Eadwold a domb tetejébe szúrta botját. Utóbb a cerne-i apátság szerzetesei megpróbálták Szent Eadwoldként értelmezni a meztelen óriást, hogy igényt tarthassanak ereklyéire. „A szerzetesek számára kellemetlen tény volt, hogy egy nagy, nyilvánvalóan meztelen, pogány alak állt a küszöbükön, ezért egyfajta intellektuális értelmezésbe fogtak, és a védőszentjükkel, Eadwolddal hozták kapcsolatba” – nyilatkozta Morcom.