Az újévi fogadalmak pszichológiája
Miért éppen szilveszterkor teszünk fogadalmat, és miért adjuk fel hetek alatt? Az újévi ígéretek mögött mindig valamilyen lélektani tényező áll, amely meglepően sokat mond az emberi működésről.
Az újévi fogadalom szokása évszázadokra nyúlik vissza. Az ókori rómaiak január elején Janus istennek tartottak ünnepséget, aki az átmenetek és az új kezdetek istene volt, ezért az emberek ezen a napon átgondolták az elmúlt évüket, és elhatározták, hogy megváltoztatnak valamit az életükben. Az újévi fogadalom modern formája azonban a kereszténységnek köszönhető, ugyanis az egyház január 1-jét az újesztendő kezdeteként ünnepelte, és a hívek ez alkalommal elhatározták, hogy jobb emberekké válnak. Az év eleji fogadalomtételek több ezer év után semmit sem veszítettek a népszerűségükből, ma azonban az újévi fogadalmak az egészségre, az életmódra, a személyes fejlődésre vagy más pozitív változásokra irányulnak. Például sokan fogadkoznak, hogy egészségesebben étkeznek, többet mozognak, kevesebbet stresszelnek, jobban figyelnek a magánéletükre vagy éppen új dolgokat tanulnak meg. „Egy jó fogadalom egyenlő egy jó célkitűzéssel, amelyre remek alkalom egy szakasz lezárása, ilyen lehet egy naptári év vége. A pszichológia ezt határhelyzetnek nevezi. Vagyis abszolút helyénvaló, hogy sokan új célokat tűzünk ki önmagunk elé egy új időszak kezdetén. A fogadalom által lehetőséget teremtünk arra is, hogy elköteleződjünk egy változás mellett, amely jó irányba terelheti az életünket” – mondja Kovács Orsolya pszichológus.
Miért adjuk fel?
Egy jó újévi fogadalom tehát pozitív fordulatot hoz számunkra, éppen ezért nagy talány, hogy miért adjuk fel néhány hét elteltével? Csupán a kitartáson múlik, hogy képesek vagyunk elérni a kitűzött célt? A pszichológus szakértő szerint ennek több oka van, ilyen lehet a rossz fogadalomtétel, amikor egy abszolút irreális célt határozunk meg önmagunk számára. Példaként vegyük a sportolást. Egy olyan személy, aki korábban sosem mozgott, nehezen fogja betartani a rendszeres mozgásra irányuló ígéretét, hiszen a sportolással kapcsolatos tapasztalatainak a hiánya akadályt állít elé. Míg egy olyan személy, aki korábban mozgott, nagyobb valószínűséggel fogja betartani a rendszeres mozgásra vonatkozó fogadalmat. Az ígéret megtartását nagyban segíti, ha olyan változásra irányul, amely közelebb áll hozzánk. De nem csupán ebben áll a fogadalomtétel sikere. „Sokan ott buknak el, hogy negatív formában fogalmazzák meg a szándékukat. Mondván: nem fogok többé egészségtelenül élni. Helyette inkább mondjuk azt, hogy minden héten kétszer elmegyek mozogni. Majd konkretizáljuk a változáshoz szükséges lépéseket, nevezzünk ki két napot, amikor időt szakíthatunk a sportolásra, keressünk egy edzőt, vegyünk konditerem bérletet és még sorolhatnám.” A tervezés az egyik kulcsa annak, hogy képesek legyünk betartani az újévi fogadalmakat legalább a következő egy évben, jó esetben még tovább.
Az újévi ígéret nemcsak egy évre szól
Meglehet, hogy valaki képes néhány hétig betartani az újévi fogadalmat, de rövid időn belül könnyen visszatér a régi rossz szokásokhoz. Ebben az esetben nem beszélhetünk tartós változásról vagy az életminőséget befolyásoló pozitív fordulatról. Kovács Orsolya pszichológus szerint érdemes feltenni magunknak a kérdést, hogy mégis miért nem tudjuk elég komolyan venni az önmagunk számára tett ígéretet? Miért nem megy nekem az öngondoskodás? Miért térek vissza az egészségtelen életmódhoz? Miért kezdek el újra veszekedni a társammal? Hol van ebben a személyes felelősségem? Mit tehetek a változás érdekében? „Klasszikus hiba, hogy valaki úgy akar változást, hogy közben más valakitől várja azt, mondjuk a párjától vagy a környezetétől. De így eleve kudarcra van ítélve az átalakulásra irányuló szándék. Tegyük fel, hogy egy nő vagy egy férfi megfogadja az újév alkalmával, hogy jobb feleség vagy férj lesz, de a párjától várja, hogy kevesebb legyen a veszekedés, miközben lehet, hogy magának kellene figyelmesebbnek lennie a házastársával, vagy épp megtanulnia, hogyan jelöljön ki jobban határokat a kapcsolatban.” Hiányosságaink, akadályaink és saját felelősségünk felismerése segíthet abban, hogy a kitűzött célokat elérjük, és az újévi fogadalom komoly ígéretté érjen bennünk, amelynek beteljesülése képessé tesz minket arra, hogy változzunk.
A fordulat hatása
Ameddig a bukott fogadalmak csalódást, frusztrációt keltenek bennünk, addig a teljesített célok elégedettséget, büszkeséget és örömöt váltanak ki. Amikor tudjuk, hogy képesek vagyunk élni a képességeinkkel – legyen szó egy káros szokás feladásáról, az egészségesebb életmódról vagy egy új készség elsajátításáról –, akkor önbecsülésünk is stabilabbá válik. Egy beteljesült fogadalom pozitív élmények halmazát hozza, mint az oxitocin termelés vagy az önmagunkkal szembeni elégedettség. Azonban a pszichológus szakértő figyelmeztet, hogy ne essünk túlzásokba, ha a változásokra irányuló fogadalmakról van szó, elvégre éppen elég új fordulatot hoz az élet, ahhoz, hogy ne hajszoljuk a folyamatos életmódbeli módosulásokat. Bőven elegendő, ha tarjuk magunkat az adott szóhoz egy jobb életminőség jegyében.