Gyermekek maradványaira bukkantak egy mexikói barlangban
Elképzelhető, hogy a testeket rituálisan darabolták fel több ezer évvel ezelőtt.
Három gyermek 2500-3000 éves maradványaira bukkantak Mexikó északkeleti részén egy barlangban – számol be a Live Science. Az elhunytakat különböző sírmellékekkel temették el.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) szerint a maradványok két serdülőtől, valamint egy csecsemőtől származnak. A leletek mellett kosarak, textíliák és valószínűleg pamutszálak töredékeit is megtalálták, feltételezhetően ilyen anyagokba tették a holttesteket.
A maradványokat darabokban találták meg, és lehetséges, hogy rituálisan feldarabolták őket, részletes csontvizsgálatot azonban egyelőre nem végeztek. Az elhunytakat édesvízi kagylókból készült gyöngyökkel temették el, Moisés Valadez Moreno, az INAH munkatársa szerint ezek egy része 300 kilométerről származik. A lelőhelyen növényi maradványokat is felfedeztek.
A csontok a preklasszikus időszakból származnak. A korszakban az Észak-Mexikóban élő népek távoli kereskedelmi kapcsolatokat építettek ki, és különböző tevékenységekkel, így vadászattal, gyűjtögetéssel és növénytermesztéssel foglalkoztak.
A barlangban talált három ember közötti kapcsolat egyelőre tisztázatlan, ennek megállapításához többek között DNS-vizsgálatokra lenne szükség. A maradványok közelsége és az ugyanabban a talajrétegben való elhelyezkedése arra utal, hogy a három gyermek nagyjából egy időben halhatott meg. Egyelőre a halál oka sem tisztázott, a további elemzések erre is választ adhatnak.
A barlangban 2003-ban kezdődtek az ásatások, és azóta mintegy 30 ezer leletet tártak fel itt.