Előkelő ókori sírokat találtak Egyiptomban
A temetőből számos díszes sírmellék került elő.
A Ptolemaida-dinasztia és a Római Birodalom korából származó előkelő sírokat találtak az egyiptomi el-Bahnasza városánál – számol be a Heritage Daily. A Turisztikai és Régészeti Minisztérium szerint a feltárást a Barcelonai Egyetem végezte a német Ókori Közel-Keleti Intézettel együttműködve.
A közvetlenül az alapkőzetbe vájt sírok a ptolemaioszi és a római korból származnak, és egyedülálló betekintést nyújtanak a temetőn belüli szokásokba mindkét periódusban. A nyughelyekben koporsók, múmiák, arany tárgyak és számos terrakotta szobor található, amelyek főként a koronával díszített koszorút viselő Ízisz-Aphroditét ábrázolják.
Ízisz-Aphrodité Ízisz istennő egyik verziója volt, kiemelve az Aphroditéhoz kapcsolódó termékenységi elemeket. Alakja a házassággal és a gyermekszüléssel társult, igazodva az ókori fáraó-modellekhez, és az újjászületés témáit is magában foglalta.
Az ásatások során római kori múmiák is előkerültek, amelyek aranyozott és festett halotti maszkokat viseltek. A múmiák közül kettőnek a szájában aranynyelvek voltak elhelyezve, ennek gyakorlat azt hivatott biztosítani, hogy a halottak a túlvilágon is képesek legyenek kommunikálni és beszélni Ozirisz bírósága előtt.
A régészek Egyiptom-szerte találtak hasonló temetkezési tárgyakat, 2022-ben például Kuvejszna nekropoliszában. D. Hasszan Amer, a Kairói Egyetem munkatársa szerint a csapat számos olyan kőtömböt is felfedezett, amelyeket növényi rajzok, szőlőfürtök, valamint állatok, például galambok és kobrák ábrázolásai díszítettek.