Maja kukoricaistenre bukkantak
A kutatók egy mexikói vasútvonal építése során találták meg a leletet.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészei egy Paaktzatz-stílusú, a maja kukorica istent ábrázoló urnát tártak fel – számol be a Heritage Daily. A felfedezés a Chetumal repülőteret a mexikói Escárcega állomásokkal összekötő vasútvonal, a Tren Maya, azaz a Maja vasút 7. szakaszán végzett munkálatok során történt.
Az urnát egy hasonló edény mellett találták meg, ami arra utal, hogy egy prehispán kori épület építéséhez kapcsolódó alapítási felajánlásokról van szó. A temetkezési urnán egy antropomorf figura látható, amely a maja kukoricaistent ábrázolja, míg a fedelén egy bagoly szerepel, amely a másik edényen is megtalálható.
A maja ikonográfiában a baglyot a klasszikus korban baljós madárnak és a háború szimbólumának tekintették, amint azt a Río Bec térségében talált Paaktzatz-edényeken is feljegyezték. Ezek időszámítás szerint 680 és 770 között készültek.
A második edényt olyan mintával díszítették, amely a ceiba fa tüskéit utánozza. Ezen növényt szent faként tisztelték, a maja mitológiában a világegyetem szimbóluma is volt, a föld három szintje közötti kommunikációs útvonalat jelképezte.
A Maja vasút 7. szakaszán belül végzett ásatásokon eddig több mint 27 941 építményt, 125 880 kerámiatöredéket és 141 sírt tártak fel.