Rendkívül ritka, ókori érméket találtak
A kutatók a görögországi Teneában végeztek feltárást.
Feltárták az időszámítás szerinti 2. század egyik legnagyobb hidraulikai művének, a Hadrianus-akvaduktnak egy részét a Korinthosz melletti Teneában – számol be az Arkeonews. A görög kulturális minisztérium szerint a maradványok 2023 októberében kerültek elő.
A munkálatok során 29 ritka ezüstérmét is felfedeztek, ezek a leletek az időszámítás előtti 6. század és az időszámítás előtt 330-as évek közötti periódusból származnak, közülük több az ókori Görögország legritkább és legrégibb pénzei közé tartozik. A tárgyak között van három, az olimpiai játékok idején, Olümpiában veretett iliai érme, illetve szárazföldi teknősökkel díszített éjinai pénzek. Egy, az időszámítás előtti 5. századi Thébából származó, Héraklészt megjelenítő érme is előkerült.
A környéken korábban különböző rituális tárgyakat, így női és állatfigurákat, illetve miniatűr edényeket tártak fel. A területen minden bizonnyal szertartásokat végeztek.
Az Athéntól mintegy 80 kilométerre délnyugatra fekvő lelőhelyen végzett ásatások kiváló lehetőséget biztosítottak a régészeknek arra, hogy felfedezzék és tanulmányozzák a Hadrianus kori vízvezeték egy szakaszát. Az akvadukt az ókori Korinthoszba szállított vizet Sztümphaloszból.
A Karkana folyó mentén, a római fürdők közelében feltárt vízvezeték Görögország egyik legnagyobb hidraulikai alkotása a korszakból, a régészeknek észak-déli irányban mintegy 31 métert sikerült feltárniuk. Az előzetes vizsgálatok alapján a kutatók megállapították, hogy az építménynek 3,2 méter magas külső függőleges falai voltak. Félköríves boltozatos tetővel épített vízvezetékről van szó, amelynek felülete az ókorban látható volt.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Tenea évszázadokon át csak mítoszokból és történelmi forrásokból volt ismert, a legenda szerint a várost trójai hadifoglyok alapították időszámítás előtt 1100 körül. A település egy részét utóbb sikerült felfedezni, úgy tűnik, a területen már a kora bronzkorban, a trójai háború előtti időszakban is laktak emberek.