2000 éves testet találtak egy észak-írországi mocsárban
A maradványok egy 13-17 éves fiútól származnak.
Több mint 2000 éves emberi maradványokat találtak Észak-Írországban, Bellaghyben, egy tőzegláp területén – írja a BBC. A csontok egy tizenéves fiútól származhatnak.
Az észak-ír rendőrség szerint egyedülálló felfedezésről van szó, a csontok 2000-2500 évesek lehetnek. Nikki Deehan felügyelő szerint először egy síp-, egy szárkapocs-, egy felkar-, egy sing-, illetve egy orsócsontot tártak fel, majd további csontok is előkerültek.
A törvényszéki antropológiai vizsgálat azt mutatta, hogy az elhunyt a halál időpontjában 13-17 éves volt. A csontok mellett a körmök és a bőr egy része, sőt talán a vese egy darabja is konzerválódott, a rendőrség a maradványok jó állapota miatt először azt hitte, frissebb a test. Deehan kiemelte: világviszonylatban is rendkívüli leletről van szó.
A fiú halálának okáról egyelőre keveset tudni. A holttest feje hiányzik, nem tudni, hogy ez a halál előtt vagy után vált-e le. Deehan szerint a maradványok voltak az első olyan mocsári holttestek, amelyeknél szénizotópos kormeghatározást alkalmaztak.
Az elemzést a Queen’s University Belfast radiokarbonos központjában végezték el. Dr. Alastair Ruffell, az egyetem munkatársa szerint a csontok nagyjából egy méterrel a jelenlegi földfelszín alatt kerültek elő, ami összhangban van a szénizotópos eredményekkel. A lelőhelyen olyan fosszilis maradványok is előkerültek, amelyek alapján a testet fák között temették el, vagy fák közé sodorhatta be a víz.