Elveszettnek hitt, 4000 éves sírra bukkantak
A nyughelyet már a 19. században felfedezték, ám azóta részben elpusztult.
Ősi, megalitikus sírra bukkant egy ír régész – számol be a Live Science. A nyughelyet már a 19. században is megtalálták, ám utóbb közel 170 évre „elveszett”.
Billy Mag Fhloinn, az írországi Dingle-ben működő Sacred Heart University munkatársa fotogrammetria segítségével észlelte a sírt. A technikával felvételek rakhatóak össze virtuális, 3D modellé.
A nyughely Mag Fhloinn házától nem messze fekszik. A kutató az elmúlt években fényképezővel járta a környéket, ahol a feljegyzések alapján az ősi nyughely feküdt. A források szerint az 1838-ban felfedezett sírt utóbb elpusztították, köveit 1852-re elhordták.
Szeptemberben, az egyik modell vizsgálata közben a szakértő olyan kőre lett figyelmes, amely ismerős volt egy 19. századi rajzból. „Elforgattam az egyik követ a képernyőn, és észrevettem, hogy megegyezik az 1838-as illusztráció egyik kövével” – mondta a szakértő.
A helyszínt decemberben Mag Fhloinn és az ír Nemzeti Műemlékvédelmi Szolgálat munkatársai vizsgálták meg, majd megerősítették, hogy 4000 éves sírról van szó, amelyet Altóir na Gréine (a Nap oltára) néven ismernek – ez a téli napfelkeltéhez való igazodásra utalhat. A nyughely köveinek nagy része valóban eltűnt, de néhány nagyobb darab még látható.
A sír eredetileg hatalmas, függőleges kövekből, illetve ferde zárókőből állhatott. A stílus alapján a lelőhely a kőrézkorra datálható, tehát 4000-4500 éves. Mag Fhloinn szerint nem valószínű, hogy emberi maradványokat találjanak a környéken, az Altóir na Gréine talaja ehhez túl nedves. Más, hasonló sírok alapján ugyanakkor feltételezhető, hogy több elhamvasztott elhunytat is eltemettek itt.