90 ezer éves nyomokat találtak egy tengerparton
A kutatók 85 ősi lábnyomot fedeztek fel Észak-Marokkóban.
Egy friss tanulmányban egy marokkói tengerparton felfedezett ősi emberi lábnyomokról írnak – számol be a Live Science. Ez az egyik legnagyobb és legjobb állapotú ilyen típusú lelőhely.
A kutatók 2022-ben bukkantak a lábnyomokra Afrika északi csücskének közelében, miközben sziklákat tanulmányoztak. „Két dagály között azt mondtam a csapatomnak, hogy északra kellene mennünk, hogy egy másik partszakaszt is felfedezzünk” – elevenítette fel Mouncef Sedrati, a Dél-Bretagne-i Egyetem munkatársa. Az első lábnyom megtalálása komoly meglepetést okozott a csapatnak.
A kutatók két nyomsort fedeztek fel a sziklákon, amelyek összesen 85 lábnyomból állnak. Ez az egyetlen ismert ősi nyomlelőhely Észak-Afrikában, illetve a Földközi-tenger déli részén.
A kutatócsoport optikai lumineszcenciás kormeghatározási technikát alkalmazott, amely azt határozza meg, hogy egy leleten vagy annak közelében lévő bizonyos ásványok mikor voltak utoljára hőnek vagy napfénynek kitéve. A szakértők szerint a nyomok nagyjából 90 ezer éve keletkeztek.
„Méréseket végeztünk a helyszínen, hogy meghatározzuk a nyomok hosszát és mélységét. A láb nyomása és mérete alapján meg tudtuk határozni az egyének hozzávetőleges korát, akik között voltak gyerekek, serdülők és felnőttek is” – mondta Sedrati.
A nyomok számos tényező, többek között a tengerpart elrendezése, a dagályok tulajdonsága, valamint az agyagos üledék miatt konzerválódhattak. Az, hogy mit kerestek az emberek a környéken, továbbra is kérdéses, a későbbi elemzések talán fényt derítenek erre is. A kutatóknak gyorsan kell eljárniuk, mert a sziklás part idővel összeomolhat, elpusztítva a maradványokat.