Ókori borbolt romjaira bukkantak
Az épület egy természeti katasztrófában pusztulhatott el.
Egy, a római korból származó borboltot tártak fel Dél-Görögországban, Sziküón romvárosában – számol be a Smithsonian Magazine. Az építmény nagyjából 1600 éves.
Scott Gallimore, a kanadai Wilfrid Laurier Egyetem régésze és Martin Wells, az Austin College klasszika-filológusa a hónap elején mutatta be eredményeit az Amerikai Régészeti Intézet éves találkozóján. A borbolt belsejében a kutatók márvány asztallapokat, törött kerámiákat és mintegy 60 bronzérmét találtak. A pénzek közül sok II. Constantius uralkodása idején készült, amely időszámítás szerint 337-től 361-ig tartott.
Az érméket a padlón szétszórva találták meg, ez arra utalhat, hogy együtt, talán egy edényben vagy zsákban tartották őket, amikor az épület elpusztult. A csapat úgy véli, hogy a struktúra egy földrengés vagy extrém időjárás esemény következtében omlott össze.
A boltban bort és más termékeket, például olívaolajat árulhattak. Az üzlet egy épületkomplexum része volt, amelyben kemencék és szőlő- vagy olajbogyó-sajtoláshoz szükséges eszközök is helyet kaptak.
A bor fontos szerepet játszott az ókori római kultúrában az orvoslástól a hétköznapi fogyasztásig. Az ital különösen jelentős bevételi forrás volt az elit számára, amely hatalmas, szőlőművelésre szánt földterületeket birtokolt. A bort az egész Mediterráneumban értékesítették.