Elrejtett papírokat találtak egy több száz éves szoborban
A kutatók egy japán buddhista templom egyik szobrát vizsgálták meg.
Hagyományos vasi papírlapokat tartalmazott egy több száz éves buddhista szobor – számol be az Arkeonews. A tárgyat a japán Fukujama városában, a Mijóóin templomban őrzik.
A vasi egy ősi, merített papírtípus, amelyet már több mint ezer évvel ezelőtt is ismertek. A vasiból többek között dísztárgyakat és japán ajtókat hoztak létre, a tradicionális papírt 2014-ben az UNESCO az emberiség szóbeli és szellemi örökségei közé emelte.
A Mijóóin a közelmúltban ismertette az ötemeletes pagodájában őrzött szoborból előkerült vasi vizsgálati eredményeit. A Maitréja-szobrot javítási célból nyitották fel, az alkotásban háromféle papírt találtak, melyeket Buddha három alakjának képeivel díszítenek. Az egyik vasi tíz, egyenként 23-szor 16 centiméteres, papírzsinórral összefogott lapból áll, a Buddha-alakokat tintával vitték fel.
A Mijóóin templomot állítólag 807-ben alapította Kóbó daisi (774-835), más néven Kúkai japán buddhista szerzetes és kalligráfus. A komplexum híres, ötemeletes pagodája 1384-ben épült, a templom fő látványossága a fából készült, ülő Maitréja-szobor. A Maitréja Buddha jövőbeli formáját jelenti, a feltételezések szerint a szobor a pagoda építésének korából származik.