2000 éves papirusztekercsbe olvastak bele
A Vezúv kitörésekor elszenesedett papiruszt mesterséges intelligencia segítségével, digitálisan csomagolták ki.
Mesterséges intelligencia segítségével tudtak elolvasni egy elszenesedett tekercset, amely a Vezúv 2000 évvel ezelőtti kitörésében égett meg – számol be a The Guardian. A papiruszt egy herculaneumi luxusvilla könyvtárában találták meg, a város időszámítás szerint 79-ben semmisült meg a közeli Pompejivel együtt.
A 18. századi ásatások során több mint ezer egész vagy részleges tekercset találtak a helyszínen. A villa a feltételezések szerint Julius Caesar apósának tulajdonában állt.
Amikor a papiruszokat megpróbálták felnyitni, darabokra törtek, ezért sokáig nem tudták elolvasni őket. Az áttörést a 2023-ban elindított, 1 millió dolláros Vesuvius Challenge nevű verseny hozta el, amelynek keretében már tavaly sikerült roncsolás nélkül bepillantani egyes tekercsekbe a modern technológiának köszönhetően.
A közelmúltban bejelentették, hogy a 700 ezer dolláros fődíjat három hallgató, a német Youssef Nader, az amerikai Luke Farritor és a svájci Julian Schilliger nyerte, miután több mint 2000 görög betűt tudtak kiolvasni. A megközelítés kulcsa a mesterséges intelligencia, amely a tekercsekről készült CT-képeket képes digitálisan kicsomagolni, illetve felismerni a tintát.
Az eredményt több kutató is üdvözölte, most abban bíznak, hogy forradalom kezdődhet a herculaneumi tekercsek tanulmányozásának történetében. Mivel ez az egyetlen teljes könyvtár a római korból, vizsgálata kiemelt jelentőségű.
Októberben Farritor nyerte a 40 ezer dolláros „első betűk” díját, novemberben pedig összeállt Naderrel, aki tőle függetlenül észlelt betűket. Napokkal a verseny december 31-i határideje előtt Schilliger is csatlakozott, akik a kicsomagoló algoritmust fejlesztette. Együtt több mint 2000 betűt detektáltak.
A jelek alapján a tekercs részletei Philodémosz ógörög filozófustól származnak. A szöveg az élvezet forrásait tárgyalja, kitérve a zenére és az ételekre.
Az új megoldásoknak köszönhetően több száz herculaneumi tekercset olvashatnak majd el, de a technológiát akár egyiptomi múmiákra tekert papiruszok és más leletek elemzéséhez is felhasználhatnák. Igaz, a módszeren van mit finomítani, a teljes automatizálást például még el kell érni.