Fájdalmas betegség gyötörte az ókori nőt

A kutatók egy 3500 éve elhunyt núbiai nő csontjait vizsgálva egy jól ismert betegséget azonosítottak.

Egy új tanulmányban a reumatoid artritisz egyik legkorábbi ismert példáját írják le – számol be a Live Science. Az ízületi gyulladás nyomait egy 3500 éve elhunyt núbiai nő lyukas csontjain detektálták. A maradványokat 2018-ban fedezték fel, miközben Dél-Egyiptomban, Asszuán közelében, a Nílus partján tártak fel egy temetőt. A nagyjából 150 centiméter magas nő 25-30 éves korában halhatott meg valamikor időszámítás előtt 1750 és 1550 között.
A csontváz rendkívül jó állapotban konzerválódott. Madeleine Mant, a Torontói Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint ez lehetőséget adott arra, hogy megvizsgálják a rendellenességét, amely aktívan megtámadta a kéz és a láb csontjait. A nő végtagjainak elemzéséből kiderült, hogy valószínűleg reumatoid artritiszben szenvedett, egy olyan autoimmun betegségben, amelynek hatására az immunrendszer tévesen megtámadja a test szöveteit, ami gyulladást eredményez, különösen az ízületekben. Manapság az orvosok a csontok képalkotós vizsgálata és vérelemzések révén diagnosztizálják az állapotot, ilyenkor a gyulladáshoz kötődő fehérjéket és a test szöveteinek megtámadására képzett antitesteket keresik.
Jelen esetben csak a csontok tanulmányozására támaszkodhattak. „Maguk az ízületi felszínek nem sérültek, és sok más ízületi gyulladás esetén a két csont találkozásánál pusztulás következik be, a mi esetünkben viszont nem volt pusztulás ott, ahol találkoznak” – emelte ki Mindy Pitre, a New York-i St. Lawrence Egyetem kutatója és a csapat tagja. Ehelyett apró lyukakat detektáltak a maradványokon, ami a reumás ízületi gyulladás jele.
Az adatok alapján globális a felnőtt népesség kevesebb mint 1 százaléka szenved reumatoid artritiszben. Pitre szerint nem lenne meglepő, ha régészeti szempontból a betegség ritka lett volna az ókori Egyiptomban, különösen azért, mert a múltban az emberek elvétve éltek elég sokáig ahhoz, hogy kialakuljon náluk a rendellenesség.
A legkorábbi klinikailag leírt esetek az időszámítás szerinti 17. századra datálhatóak, ókori szövegekben a betegséget nem sikerült azonosítani. A régészeti adatok között ugyanakkor akad a mostaninál is korábbi, 5500 és 5000 éves bizonyíték – előbbi egyiptomi, utóbbi alabamai.
A kutatók szerint nehéz megmondani, hogy a reumatoid artritisz milyen hatással volt a nő mindennapi életére, de valószínűleg csökkent az életminősége, különösen az állapot előrehaladtával. A nő duzzanattal, fájdalommal és mozgásproblémákkal küzdhetett. Az elhunytat sírmellékekkel együtt találták meg, többek között egy strucctojáshéjból és kőből készült gyöngysorral díszített bőrruhával.