Ritka, római császárt ábrázoló kincset találtak Bulgáriában
A nagyjából 1800 éves medalionon Caracalla császár portréja látható.
A Veliko Tarnovó-i Regionális Történelmi Múzeum szerint egy rendkívül ritka, Caracallát ábrázoló római kori medaliont találtak a bulgáriai Nova Varbovka falu közelében – számol be a Heritage Daily. Marcus Aurelius Antoninus, ismertebb becenevén Caracalla, időszámítás szerint 198-tól 217-ig volt római császár. Uralkodása leginkább az Constitutio Antoninianáról ismert, egy olyan ediktumról, amely minden szabad embernek megadta a római polgári státuszt.
A medaliont egy olyan temetőben fedezték fel, amelyet a 3. században a Nicopolis ad Istrum közigazgatási területen élő gazdag földbirtokosok használtak. A lelőhelyen két díszes sírkövet, valamint előkelő sírmellékek, köztük érméket, ékszereket és üvegedényeket találtak.
Az egyik nyughelyben egy kisgyermek maradványaira bukkantak, a sírból egy pár arany fülbevaló, üveggyöngyökből készült kicsi ékszerek, egy kerámia amfora és két üvegből készült lakkozott üvegcse is előkerült. A lacrimariumok kis üvegek voltak, amelyeket általában a gyászolók könnyeinek összegyűjtésére használtak a temetési szertartásokon.
A második sírban egy felnőtt férfi és egy nő csontjai feküdtek, emellett arany fülbevalók, egy aranyozott medál és egy ezüstözött, többféle fémből készült fibula. A legjelentősebb lelet egy ritka, Caracalla császárhoz köthető bronzmedál, amelyet a kis-ázsiai Pergamum városában (a mai Törökországban) vertek. A medalion egyik oldala a császár 214-ben tett látogatásának állít emléket, amely ógörög nyelvű feliratokat tartalmaz.