Ősi építményt találtak az Andokban
A kör alakú, a Stonehenge-dzsel nagyjából egyidős tér az egyik legkorábbi építmény lehet a térségben.
A Wyomingi Egyetem régészei egy megalitikus teret tártak fel az észak-perui Cajamarca-medencében – számol be a Heritage Daily. A kutatók szerint a plaza körülbelül 4750 éves, és az egyik legkorábbi kör alakú tér az Andokban.
A plazát a Callacpuma nevű lelőhelyen fedezték fel. A tér két koncentrikus falból áll, amelyeket nagyméretű, függőlegesen elhelyezett megalitikus kövek alkotnak habarcs nélkül. Az építmény formája és mérete, valamint a lakóhelyre utaló háztartási tárgyak hiánya arra utal, hogy az emlékmű valószínűleg szertartási célt szolgált. Az ősi andoki építkezésnek ez a módszere teljesen új a régészek számára.
A szénizotópos kormeghatározás alapján a helyszín körülbelül 4750 évvel ezelőttről származik, a késő prekerámiás időszakból. „Ez az építmény körülbelül száz évvel az egyiptomi nagy piramisok előtt épült, a Stonehenge-dzsel nagyjából egy időben” – nyilatkozta Jason Tooley, a csapat tagja.
A helyszínt, legalábbis időszakosan, továbbra is rituális helyként használták a későbbi korokban. Úgy tűnik, a Callacpuma kör alakú tere a monumentális és megalitikus építészet legkorábbi dokumentált példája a Cajamarca-völgyben, és az ősi Peru legkorábbi építményei közé tartozik.
„Valószínűleg a Cajamarca-völgy ezen részén élő legelső emberek gyülekezőhelye és szertartási helye volt” – mondta Toohey. „Ezek az emberek elsősorban vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak, és feltételezhetően nem sokkal korábban kezdtek el növénytermesztéssel és állatok háziasításával foglalkozni” – tette hozzá.